Jak wybrać projekt domu? Modrzew 1


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Wybór projektu domu to jedna z ważniejszych małżeńskich/partnerskich decyzji. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to przestrzeń, w której będziemy spędzać sporą część naszego życia. Dom to miejsce, w którym mamy czuć się dobrze. Mamy w nim wypoczywać i cieszyć się sobą, ale również pracować, czy przyjmować gości. Niezmiernie ważne jest więc odpowiednio przemyślane rozłożenie pomieszczeń, czy wielkość domu. My mamy już za sobą etap „wybierania, kłótni (KLIK) i powolnego osiągania kompromisu”. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na projekt domu „Modrzew 1”. Pragnę więc podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami i napisać, czym kierowaliśmy się, przeglądając setki, a nawet TYSIĄCE projektów (można dostać oczopląsu…). Być może komuś, ten artykuł, ułatwi życie i rozwieje wątpliwości dotyczące pytania: „Jak wybrać projekt domu”. Rozpoczynam w ten sposób cykl wpisów ukazujących naszą realizację wspomnianego projektu. Być może kogoś zainspirujemy i komuś pomożemy!

Działka

Należy popatrzeć na swoją działkę z lotu ptaka. Istotne jest określenie, w którym miejscu chcemy, aby stał nasz dom. Pamiętamy przy tym o ważnych kwestiach, takich jak:

  • umiejscowienie domu w taki sposób, aby każda ściana znajdowała się 4m od granicy działki (zakładając, że na każdej ścianie będą otwory- okna lub drzwi)
  • pozostawienie miejsca na ewentualny garaż- jeśli go planujesz
  • zachowanie odpowiedniej odległości budynku od linii wysokiego napięcia (jeśli takowe przez działkę biegną)

W zależności od upodobań określamy, czy wolimy większą część działki przeznaczyć na dom. To ważne przy wyborze typu domu. My na samym początku odrzuciliśmy dom parterowy. Ze względu na jego rozłożystość i zmniejszanie powierzchni terenu zielonego na rzecz budynku.

Jeśli natomiast nie masz jeszcze działki, a marzy Ci się dom parterowy, musisz  uwzględnić to podczas jej zakupu.

Wybór powierzchni domu

Od początku wiedziałam, że chcę mały dom. Mogę się domyślać, że to głównie na moich barkach spoczywać będzie sprzątanie i ogólne ogarnianie całokształtu. Luby podziela moje zdanie w kwestii wielkości domu (w kwestii sprzątania również!). Dlatego zdecydowaliśmy się na dom „Modrzew 1”. Perspektywa „ogarniania powierzchni” nie była jednak jedynym powodem naszej decyzji.

Mieszkanie dla młodych

Chcemy skorzystać właśnie z tego programu. Aby mieć taką możliwość, wymagane jest, przy ilości osobników w liczbie cztery, wybudowanie domu do 100m2 powierzchni użytkowej. Więcej o programie znajdziecie u wujka Google, wpisując frazę „mieszkanie dla młodych”. „Modrzew 1” powstał specjalnie na potrzeby tego programu. Wygospodarowana została oddzielna pralnia, mała spiżarnia oraz spora kotłownia. Te trzy pomieszczenia nie wliczają się do metrażu powierzchni użytkowej.

Zasobność portfela

Oprócz tego, że chcemy skorzystać z MDM, o wyborze mniejszego domu zadecydował jeszcze jeden czynnik. Zasobność portfela. Nie chodzi o cenę samego projektu, a o koszty związane z wybudowaniem i URZĄDZENIEM hacjendy. Bo o ile  samo wybudowanie gigantycznego domu może nie różni się aż tak drastycznie od wybudowania mniejszego, o tyle każdy dodatkowy metr przy wykańczaniu i urządzaniu generuje naprawdę duże koszta. Stwierdziliśmy, że wolimy mniejszy dom, a wykończony lepszej jakości materiałami i płytkami, które naprawdę się nam podobają. Możemy teraz, urządzając się, najzwyczajniej w świecie, pozwolić sobie na więcej.

Układ pomieszczeń

Wybraliśmy dom, w którym układ pomieszczeń w 100% nam odpowiada. Przestawianie ścianek, zmiany różnorakie… dla nas to czarna magia. Dlatego szukaliśmy wytrwale, aż trafiliśmy na coś, co po prostu było dla nas idealne. Zdecydowaliśmy się na układ z typowym podziałem- na część dzienną na dole (spiżarnia+kuchnia otwarte na salon, pokój na gabinet,  hall, mała łazienka, kotłownia i wiatrołap) i nocną na górze (trzy sypialnie, garderoba i łazienka z pralnią). Ciężko mi wyobrazić sobie sypialnie na jednym poziomie z salonem i kuchnią- stąd moja niechęć do domów parterowych. Zresztą, jak już wspomniałam, i tak nie mieliśmy na takowy odpowiednio dużej działki.

Kształt domu

W naszym przypadku w grę wchodził kwadrat lub prostokąt. Żadnych uskoków, komnat, pałacykowatych wieżyczek. To nie moja estetyka. Wielu osobom podobają się jednak takie rozwiązania. Należy wtedy pamiętać, że każda nieregularność to dodatkowy koszt. Nie tylko w budowie, ale także w urządzeniu. Nie tak łatwo dobrać meble do chociażby okrągłego pokoju. Nie tak łatwo je również zrobić.

Kształt dachu

Warto, znowu ze względów finansowych, zdecydować się na dach dwuspadowy. Dach wielospadowy to więcej dachówki, ale też więcej odpadu powstałego w wyniku docinek. Jest również trudniejszy do zrobienia. Okazuje się, że dach dwuspadowy może być nawet DWA RAZY TAŃSZY!

Przeszklenia

Pięknie wygląda salon maksymalnie przeszklony. Gigantyczne okno w łazience- na całą ścianę wręcz. Aaaaa! Cudowne. Zachwycam się realizacjami w takich pomieszczeniach. Ale(!) to wszystko traci swój urok, gdy okazuje się, że wyglądając przez te wielkie i piękne przeszklenia widzisz garaż sąsiada, czy ruchliwą ulicę… Warto więc dokładnie przeanalizować- co „dzieje się” wokół działki.

Wysokość ścianki kolankowej

Śpiąc w hotelu, po którymś z wesel (a sporo ich było!), zerwałam się rano obudzona jakimś dźwiękiem. Gwałtownie wstając uderzyłam głową w skos. Bolało, nie powiem… Takiej właśnie sytuacji chcieliśmy uniknąć w naszym domu. Projekt wybieraliśmy tak, aby nie musieć biegać po poddaszu jak Quazimodo (zgięci w pół), z możliwością wyprostowania tylko na środku piętra.

Jak wybrać projekt domu

Warto, przy wyborze domu, kierować się tymi wskazówkami. Pozwoli to na wygospodarowanie oszczędności lub,  inaczej- na eliminację niektórych, często zbędnych, wydatków. Jeśli chciałabyś/chciałbyś coś dodać, lub masz odmienne zdanie w niektórych kwestiach, pisz w komentarzu. Wielu osobom Twoje wskazówki mogą bardzo pomóc!

(Psss… Luby jest mistrzem w szukaniu okazji i w znajdywaniu sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy! Będziemy mieć dla Was sporo przydatnych informacji w tym zakresie. Szykuję również porady odnośnie wybieranych materiałów- zarówno podstawowych (ceramika wszelaka budowlana), jak i tych dekoracyjnych. W końcu moje wykształcenie kierunkowe do czegoś się przyda! Dlatego, tym bardziej, zachęcam do bycia na bieżąco i śledzenia nas na FB- patrz- boczny panel bloga. Będziemy Ci dozgonnie wdzięczni za udostępnienie tego artykułu,  niech będzie pomocny :).)

Wyposażenie kuchni- lista PDF

Na czym można zaoszczędzić budując dom

Klatka schodowa- praktyczne rozwiązania

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!