Zdanie pojedyncze, a zdanie złożone.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Uważam, że aby nauczyć się pisać dobre teksty należy mieć świadomość, że istnieją pewne zabiegi, które decydują nie tyle o poprawności budowanych zdań, ale przede wszystkim o tym w jaki sposób wykorzystać potęgę idealnie stworzonej sentencji. Pamiętaj, pisząc na lekcję języka polskiego zdania muszą być poprawne. Pisząc w internecie, zdania muszą być zajebiste. I tyle. Tak więc dzisiaj słów kilka w temacie: „zdanie pojedyncze, a zdanie złożone”. Z mojej perspektywy.

Zdanie pojedyncze, a zdanie złożone

Otóż, ważne jest, aby każdy miał świadomość tego, czym są te dwie formy wyrazu. Zdanie pojedyncze to sentencja, w której znajduje się jedno orzeczenie (czasownik). W zdaniu złożonym natomiast znajdziemy co najmniej dwa czasowniki.

O czym będzie?

Nie będę rozwodziła się nad budową tego rodzaju „zbitek wyrazowych”. Nie będę również analizowała poszczególnych części mowy, które można stosować w celu ubarwienia. O tym innym razem. Dzisiaj napiszę to, co w kwestii złożoności zdania wydaje mi się istotne w marketingu internetowym i w pisaniu historii. Mianowicie: co daje Ci stosowanie w tekście zdań pojedynczych, a co daje stosowanie zdań złożonych.

Zdanie pojedyncze- funkcje

Zdanie pojedyncze odpowiednio zbudowane wprowadza do tekstu ład i porządek. Wypowiedź staje się zgrabna, łatwa do przyswojenia. Ale! Zdania pojedyncze, stosowane jedno za drugim i nieprzeplatane zdaniami złożonymi, nadadzą już całej wypowiedzi bardzo ciężkiego charakteru. Pisanie tylko i wyłącznie zdaniami pojedynczymi sprawia, że wypowiedź staje się nie tyle wyważona, co brzmi jak wojskowy wywód. Czytelnik odbiera tekst jako przemyślany, często formalny. Można w ten sposób również wyrazić stosunek lekceważący, czy nawet oddać wrażenie „lenistwa”.

Zdanie złożone- funkcje

Zdanie złożone pełni funkcję wprowadzania do tekstu „normalności”. W rzeczywistości bowiem, w każdej naszej rozmowie, stosujemy głównie zdania złożone. Wypowiedź nabiera charakteru typowej opowiastki, jest mniej „musztrowa”. Czytając tekst zbudowany z tego typu zdań czujemy większy luz. Co najważniejsze, zdania złożone łatwiej się czyta. Tak! Łatwość czytania zależy od złożoności zdania.

Zdanie wielokrotnie złożone- funkcje

Wyższa szkoła jazdy zaczyna się w momencie, gdy mamy do czynienia ze zdaniami wielokrotnie złożonymi. Dlaczego? Ponieważ granica pomiędzy poprawnie zbudowaną wypowiedzią, a tekstem przypominającym opowiadanie drugoklasisty, który nie do końca zdaje sobie sprawę z możliwości stosowania interpunkcji, jest bardzo płynna.

Odpowiednio zbudowane zdanie wielokrotnie złożone sprawia, że wypowiedź zdaje się być mówieniem na jednym wdechu. Ten typ zdania „przyspiesza” bieg zdarzeń i nadaje historii chaotycznego charakteru. Ja często wykorzystuję je w celu wprowadzenia paniki, zamieszania, czy przyspieszenia akcji. Jest to jedna z najtrudniejszych do stosowania form wypowiedzi. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo pogmatwania, popieprzenia i przegięcia, przez co czytelnik, najzwyczajniej w świecie, może się pogubić.

Jak stosować zdania pojedyncze i złożone

Najlepiej razem. Jest to forma najbezpieczniejsza. Dzięki odpowiednim zabiegom jesteś w stanie zdaniami złożonymi trzymać czytelnika w napięciu, by w pewnym momencie „uderzyć” w niego dosadnym zdaniem pojedynczym. Przykład:

Stoję przy zlewie, gary omywam. Myślę sobie w tym czasie, jak cudownie byłoby mieć zmywarkę. Jaki to będzie piękny moment w moim życiu, gdy po przeprowadzce w naszej kuchni postanie „coś”, co za mnie pozmywa. Bo ja wiele rzeczy mogę w domu robić, ale zmywać nienawidzę…

I taka zamyślona stoję, z rozanieleniem na twarzy, gdy nagle staje przede mną moje dziecko i zadaje mi pytanie.

– Mamo… A co to jest chuj?”

Całość przeczytasz tutaj: KLIK


Często stosuję zdania pojedyncze, w celu przedstawienia pewnego faktu lub wyrażenia własnego zdania, by następnie użyć zdania złożonego, które umożliwi mi dokładniejsze wytłumaczenie tego, co napisałam w zdaniu pojedynczym.

„Jestem mieszkanką wioski. I choć bardzo bym chciała napisać, że wieś to to samo co miasto, tylko mniejsze, to niestety nie mogę. Mentalność mieszkańców wsi jest zupełnie inna. Każdy każdego zna, każdy każdego obgaduje, a poczta pantoflowa działa szybciej niż informacje przesyłane światłowodem. Pamiętam więc, gdy pierwszy raz usłyszałam „coś” na temat przedszkoli genderowskich. To „coś” miłe dla ucha nie było i głosiło, że przedszkola gender wypuszczą ze swych murów degeneratów i osoby niepewne własnej seksualności.


Lub odwrotnie. Najpierw możesz zastosować zdanie wielokrotnie złożone, by na końcu podsumować je dosadną pointą zawartą w zdaniu pojedynczym.

Z racji tego, że bardzo nie lubię oceniać niczego po tym, w jaki sposób ocenia to ktoś, kto bardzo głośno krzyczy, że coś jest złe, postanowiłam zagłębić się nieco w temat i dowiedzieć dokładnie, czym te przedszkola tak naprawdę są. Bo internet na wsi jest. #JakbyCo”

Całość tekstu: KLIK.


Wyłącznie zdań pojedynczych używać można w celu uzyskania efektu „rzucania w czytelnika konkretami”:

„Zapisałam się na kurs prawa jazdy. Generalnie idzie mi dobrze. Tylko z jedną rzeczą mam problem. Z utrzymaniem się w pasie między poboczem a środkiem jezdni. Ze złapaniem tego pionu jazdy.”

Całość tekstu tutaj: KLIK


Zdania wielokrotnie złożone mogą nadać tekstowi spontaniczności:

Odbyłam wczoraj jakże zacny proces zakupowy online. Okazało się bowiem, że zupełnie przypadkiem przeglądając strony internetowe sześćdziesięciu ośmiu sklepów, ZUPEŁNIE PRZYPADKIEM w jednym z nich trafiłam na spodnie, które to zupełnie przypadkiem przymierzałam ostatnio w sklepie stacjonarnym i te właśnie spodnie, zupełnie przypadkiem, okazały się być na promocji. I ja widząc i czując na sobie ten niesamowity zbieg okoliczności stwierdziłam, że to nie może być nic innego jak znak. Znak, że ja te spodnie mieć powinnam bo najwidoczniej #BógTakChciał . Całość przeczytasz tutaj: KLIK

Zdanie pojedyncze a zdanie złożone

Mam nadzieję, że krótkie przybliżenie złożoności tematu złożoności zdań przypadło Wam do gustu! Pamiętajcie, pisząc liczy się każdy element. Każdy najdrobniejszy przecinek, postawiona kropka, czy zmiana szyku zdania może odmieć tekst i dodać mu zajebistości! Czasem nie potrzeba wyszukanych metafor i zacnych epitetów. Wystarczy prosty zabieg zmiany tempa tekstu poprzez odpowiedni dobór długości zdań i piszemy tym samym kolejny tekst swojego życia!


Mogą spodobać Ci się również:

Jak prowadzić fanpage
Jak często publikować na facebooku
Jak pisać dobre teksty na bloga
Jak zwiększyć ruch na blogu

O czym pisać bloga?

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie jednej z moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!