Jak założyć sklep internetowy za darmo- WooCommerrce


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Jestem typem człowieka, który ma 100 pomysłów na minutę, a wśród tych 100 pomysłów, jest 98 pomysłów na siebie. Do tej pory zrealizowałam trzy z nich, z czego na jeden otrzymałam dotację (była to firma czyszcząca dywany i tapicerki, którą to przejął mój małżonek- zobacz: Czy opłaca się założyć firmę czyszczącą dywany i tapicerki). Drugim pomysłem był (i jest nadal) blog. Zdawałam sobie jednak sprawę z tego, że aby móc na blogu zarabiać, potrzebuję czasu. Trzeci biznes wynikał natomiast z chęci wykorzystania potencjału bloga szybciej niż lata budowania świadomości marki. Wprowadziłam na rynek genialne produkty tworząc Sklep Mamowy, ale… z biegiem czasu przekonałam się, że ten sposób zarabiania na blogu to nie moja droga, dlatego też, brzydko mówiąc, sklepu się pozbyłam i w tym momencie ktoś inny zajmuje się wyprzedażą asortymentu. Zastanawiasz się pewnie, po co napisałam to wszystko. Ano po to, żeby pokazać, że teraz jestem wdzięczna sama sobie, że nie zainwestowałam tysięcy złotych w stworzenie sklepu internetowego. Sklep Mamowy stworzyłam sama. I jeśli również szukasz pomysłu na siebie, marzy Ci się sklep internetowy, ale nie jesteś do końca pewien czy to Twoja droga, napiszę Ci jak założyć sklep internetowy za darmo. Przy niewielkiej ilości asortymentu  warto spróbować właśnie tego. Będzie to sklep stworzony w oparciu o wtyczkę WooCommerce.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- WooCommerce

Krok po kroku dowiesz się tutaj, jak założyć sklep na istniejącej stronie internetowej opartej na WordPressie. Pierwszym krokiem będzie pobranie wtyczki WooCommerce KLIK. Należy wgrać ją na serwer oraz zainstalować. Zainstalowana wtyczka pojawi się w pasku po lewej stronie.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- regulamin i polityka prywatności

Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest stworzenie regulaminu wraz z polityką prywatności twojego sklepu. Dodajesz go do swojego sklepu jako nową stronę (Strony-> Dodaj Nową). W internecie znajdziesz mnóstwo wzorów, którymi możesz się posiłkować. Pamiętaj jednak- nie wolno Ci kopiować czyich regulaminów! Są one objęte prawami autorskimi.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- ustawienia sklepu- wysyłka

Aby sklep mógł funkcjonować musimy odpowiednio skonfigurować wszystkie niezbędne ustawienia (płatności, wysyłka). W tym celu wchodzimy w WooCommerce-> Ustawienia i z górnego menu wybieramy „Wysyłka”.

Następnym krokiem jest stworzenie strefy wysyłki (poprzez „dodaj strefę wysyłki”- jak na screenie poniżej „Polska”, którą to strefę można później edytować otoczonym czerwonym kółkiem „Edytuj”).

Dodając strefę wysyłki wpisujemy jej nazwę oraz dodajemy metodę wysyłki. Jako płaska stawka należy rozumieć jedną kwotę wysyłki, niezależnie od ilości zakupionych produktów. Najlepszą opcją jest tutaj kurier (osobiście mam założone konto na apaczka.pl i tam wiele niższe kwoty wysyłki. Warto założyć konto u jednego z brokerów kurierskich by móc taniej wysyłać nawet sprzedając swoje rzeczy na OLX). Możemy również ustawić darmową dostawę przy konkretnej kwocie zakupów lub przy zastosowaniu kodów rabatowych.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- ustawienia sklepu- płatności

Serdecznie polecam Wam szybkie płatności tpay.com (tutaj znajdziecie informacje, w jaki sposób rozpocząć korzystanie z tego typu płatności- KLIK). Kiedy już otrzymamy własny login i hasło do tpay.com, pobieramy wtyczkę przystosowaną do WooCommerce (KLIK), wgrywamy ją na serwer, instalujemy i udajemy się do zakładki „Zamówienie”. Tam przechodzimy do zakładki tpay.com, by wpisać swoje ID sprzedawcy oraz kod bezpieczeństwa.

Warto na poziomie tpay.com podpiąć swój kanał PayPal, co da nam dodatkową metodę płatności!

Jak założyć sklep internetowy za darmo- ustawienia sklepu- powiadomienia e-mail

Przechodzimy do zakładki „Powiadomienia e-mail” i w tej oto zakładce uzupełniamy nasz adres e-mail w odpowiednich polach (patrz poniżej).

Jak założyć sklep internetowy za darmo- produkty

Gdy mamy już załatwione formalności wysyłkowo- płatnicze możemy zająć się dodawaniem produktów. Droga, którą musimy wirtualnie przejść wygląda tak: Produkty-> Dodaj nowy. Ależ proste, prawda?

Tworząc nasz produkt warto, a nawet trzeba, zoptymalizować go pod kątem SEO. Z produktami jest jak z każdymi innymi tekstami na naszych stronach internetowych. O tym, jak optymalizować teksty pod kątem wyszukiwarki oraz dlaczego jest to tak ważne, pisałam jakiś czas temu i za pomocą magicznej różdżki przeniosę Cię do dwóch istotnych artykułów w tej materii- jak dobierać słowa kluczowe oraz jak samemu pozycjonować stronę.

Jak dobrać słowa kluczowe- pozycjonowanie na frazy

Jak samemu pozycjonować stronę/bloga- krok po kroku

Jak założyć sklep internetowy za darmo- tytuł i opis produktu

Tworzymy nazwę dla naszego produktu oraz jego pełny opis (zgodnie z artykułem „Jak samemu pozycjonować stronę„). Schodząc na sam dół strony produktu dodajemy jego skrócony opis. Jak sama nazwa wskazuje, ma być on skrócony- minimum słów, maksimum treści.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- zdjęcia produktów

Kolejnym krokiem jest dodanie zdjęć naszych produktów. W prawym pasku naszego panelu widzimy opcję „Obrazek produktu”- tutaj dodajemy zdjęcie, które będzie widoczne na stronie głównej sklepu. Niżej mamy „Galerię produktu” i tam dodajemy pozostałe, szczegółowe zdjęcia produktu.

Jak założyć sklep internetowy za darmo- warianty

Jeśli nasz produkt nie ma wariantów kolorystycznych, rozmiarowych, czy innych, będzie to produkt prosty (może nim być np. książka, obraz).

Jeśli natomiast mamy do czynienia z produktem sprzedawanym w różnych wariantach, zaznaczamy opcję „Produkt z wariantami”.

Przechodzimy do zakładki „Atrybuty”. Aby móc dokładnie opisać, co należy tutaj zrobić, posłużę się przykładem. Jeśli sprzedajemy podkoszulki damskie w pełnej rozmiarówce i dodatkowo w czterech kolorach, należy dodać dwa nowe atrybuty i wypełnić je dokładnie tak, jak widać na załączonym niżej screenie (pamiętamy o zaznaczeniu opcji „dla wariantów”). Po wypełnieniu tego pola zaznaczamy „Zapisz atrybuty”.

Przechodzimy następnie w zakładkę „Warianty” i zaznaczamy opcję „Utwórz warianty ze wszystkich atrybutów”. Następnie klikamy przycisk „Idź”.

Następny pojawi się komunikat informujący o tym, że maksymalna ilość wariantów wynosi 50. Jest to suma kombinacji, jakie mogą powstać z połączenia wszystkich atrybutów. Pojawia się lista produktów.

Kolejnym krokiem jest ustawienie cen (Ustaw normalne ceny-> idź)

oraz zarządzanie stanem magazynowym (przełącz „zarządzaj stanem magazynowym”-> Idź)

Jeśli ilości sztuk wszystkich produktów są takie same ustawiamy ilości magazynowe (Magazyn-> idź)

Jeśli natomiast ilości sztuk poszczególnych rozmiarów i kolorów są różne, należy wpisywać ilości na poziomie każdego produktu.

Pamiętaj o tym, aby po dokonaniu nawet najmniejszej poprawki „zapisywać zmiany”!

Gdy uzupełnimy już wszystkie dane musimy opublikować nasz produkt.

Jak założyć sklep internetowy za darmo

WooCommerce jest bardzo intuicyjnym sklepem- idelanym dla początkujących, z niewielką ilością produktów. W opisany wyżej sposób dodajemy kolejne przedmioty tworząc tym samym, zupełnie za darmo, swój pierwszy sklep internetowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekonać się, bez obciążających dodatkowych kosztów, czy sklep internetowy to coś dla nas! Pamiętaj również o tym, że zanim zaczniesz aktywną sprzedaż, musisz zgłosić bazę danych do GIODO!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!