Własna domena- czy warto inwestować w bloga


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Przez półtora roku koczowałam na nieswojej domenie. Miało  to swoje plusy i minusy. Postanowiłam poruszyć ten temat, bo uważam, że popełniłam duży błąd zwlekając tak długo z przejściem na swoje. Usiądź wygodnie i przeczytaj, co mam Ci do powiedzenia. Na podstawie poniższych punktów będziesz w stanie określić, czy warto inwestować w bloga. W Twojego bloga. Od siebie napiszę w tej kwestii tyle: własna domena była DLA MNIE najlepszym rozwiązaniem.

(Nie)-własna domena

Ci, którzy są ze mną od zawsze wiedzą, że mój wcześniejszy adres to www.na-macierzynskim.blog.pl. Postaram się rzetelnie przedstawić wady i zalety bycia na onetowskiej domenie.

Wszystkiego się nauczyłam

Sama siebie wyszkoliłam w zakresie WordPressa! Poznałam jego tajniki bez konieczności płacenia za domenę oraz hosting. Warto na samym początku skorzystać z tej opcji i przekonać się, czy blogowanie to nie tylko chwilowa zachcianka. Czy warto inwestować w bloga na etapie początkowym? Uważam, że nie. Daj sobie choć miesiąc próbny na bezpłatnej domenie.

Promocja na głównej stronie onetu

Podobno trzeba być szczęściarzem, aby „trafić na główną”. Miałam to szczęście co najmniej jeden raz w  miesiącu. Było to dla mnie coś w rodzaju barteru. Pisałam, podobało się „tym z góry”. Pokazywano mnie szerokiej publiczności, a za to onet miał dobry temat, aby zatrzymać czytelnika na stronie. Skromność… Ach! Zyskałam dzięki temu mnóstwo stałych czytelników. Liczba UU w miesiącu sięgała wtedy od 30  tysięcy UU w górę. Nie wydałam na reklamę absolutnie nic. Szczerze przyznam, że bardzo mi tego teraz brakuje.

Musisz coś wiedzieć! W tym momencie, jedynymi tematami promowanymi przez onet, są przepisy i porady jak leczyć się w domu. Jeśli więc „siedzisz” (przykładowo) w parentingu  (nie wrzucasz na bloga absolutnie wszystkiego- łącznie z recenzją papieru toaletowego), nie warto, tylko ze względu na możliwość darmowej promocji, kurczowo trzymać się ich domeny.

Wiecznie wyskakujące reklamy

Reklamy zwierzchnictwa denerwują nie tylko czytelnika, ale również autora. Naprawdę!

Brak wielu funkcji na poziomie WordPressa

Na domenie obcej nie możesz ustawić wielu przydatnych wtyczek: wyskakujących okienek „pop-up”, własnych reklam  (no chyba, że zapłacisz za likwidację ich reklam). Nie możesz wgrać własnego szablonu (dla mnie największy minus!). Co ja mówię! Nie masz możliwości wgrywania jakichkolwiek nowych wtyczek.

Własna domena

Za późno uciekłam. Sama nie wiem czego się obawiałam. Teraz, jak to mówił nasz wieszcz, „jestem sobie sterem, żeglarzem, okrętem”… Z czym więc wiąże się własna domena?

Dowolny szablon

Nie musisz wybierać spośród pięciu… Masz całkowitą dowolność. Na dodatek niekoniecznie musisz za szablon płacić (zajrzyj tutaj). Tak naprawdę, w kwestii szablonu (i nie tylko szablonu)…oooooooooooo, możesz wszystko (czy Ty też słuchałeś LO 27?!).

Mnóstwo wtyczek ułatwiających blogowanie

Przygotuję oddzielny wpis na temat moich ulubionych wtyczek. Na temat wtyczkowych niewypałów również! Działam w oparciu o WordPressa. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie bazować na Bloggerze. Dla mnie WordPress jest o wiele bardziej intuicyjny. Tworzonych jest do niego również mnóstwo dodatków- w formie wspomnianych wtyczek oraz przystosowanych szablonów.

Brak reklam niepowiązanych tematycznie z blogiem

Możesz zacząć zamieszczać na blogu reklamy, które odpowiadają Tobie i Twoim czytelnikom. Najbardziej irytujące na starej domenie były okienka z przekierowaniem na pudelka!

Profesjonalizm

Czy warto inwestować w bloga? Z pewnością własna domena to +10 do prestiżu i świadczy o tym, że poważnie podchodzisz do tematu. Chętniej odezwą się do Ciebie reklamodawcy.

Reklama jest w Twoich rękach

I tylko w Twoich.  Nikt nie wywinduje Ci statystyk umieszczając Twój tekst na głównej stronie wielkiego portalu. Musisz zadbać o marketing. Pamiętaj jednak, że na onet trafiają nieliczni, więc w większości przypadków i tak skazany byłbyś na konieczność reklamowania się. A skoro tak, jeśli tylko zobaczysz, że jesteś w stanie bloga przekuć w biznes, zwiewaj na swoje!

Sklep internetowy

Nawet jeśli chciałbyś w nim wyprzedawać własną szafę tworząc miniciucholand, warto mieć taką możliwość. Sklep internetowy to funkcja niedostępna dla subdomenowców. Ja stworzyłam przy blogu swój sklep. Odradzano mi to twierdząc, że nie jest dobrym pomysłem łączenie biznesu z blogiem. W tej sytuacji powiem jedno- Sklep Mamowy przy blogu był jedną z moich najlepszych decyzji. Oprócz tego, że wiele osób trafia tutaj czytając  moje teksty, to również dzięki dużej liczbie wejść na bloga mój sklep jest coraz wyżej w przeglądarce!

Własna domena- czy warto inwestować w bloga?

Warto, jeśli chciałbyś kreować w sieci własną markę. Jeśli chciałbyś na blogu zarabiać (tutaj przeczytasz o tym, w jaki sposób możesz zarobić na blogu). Czy warto inwestować w bloga na początku? Moim zdaniem nie warto. Nie wiesz wtedy, czy jest to chwilowe zauroczenie blogosferą, czy coś co pochłonie Cię bezgranicznie. Nie zwlekaj jednak z przejściem na swoje tak  długo jak ja! Kiedy tylko  poczujesz, że ludzie Cię czytają, a Ty jesteś w stanie z bloga zrobić fajne, przejrzyste i przyjemne miejsce- stwórz swój własny wirtualny świat! Gwarantuję Ci- jeśli czujesz na 100%, że  blogowanie to to co chcesz robić, własna domena to dokładnie to czego potrzebujesz!


Mogą spodobać Ci się również:

Jak prowadzić fanpage na facebooku
Jak samemu pozycjonować stronę

Będę Ci wdzięczna za pozostawienie lajka, jeśli ten tekst pomógł Ci lub rozwiał Twoje wątpliwości. Polubienie, czy udostępnienie to dla mnie motywacyjny kopniak do działania. Dzięki temu wiem, że to, co robię jest przydatne.

Bądź na bieżąco, bierz udział w konkursach i darmowych warsztatach związanych z blogowaniem.  Zapisz się do naszej facebookowej grupy! Dołącz >>KLIK<<

Zapisz

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!