Trzeci migdał u dziecka. Usuwanie migdałków. Jak nasz syn zniósł zabieg.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Dzisiaj temat, który w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach, był nam szczególnie bliski. Trzeci  migdał u dziecka oraz samo usuwanie migdałków. Nie miałam zielonego pojęcia, że problem przerośniętych migdałków jest tak powszechny. Przekonałam się o tym w momencie, gdy na Insta Stories opowiadałam dziewczynom o kolejnych lekarskich wizytach kończących się brakiem poprawy. Od razu zaznaczam, że tekst ten nie jest medycznym poradnikiem, a jedynie opisem historii chorobowej naszego syna.

Trzeci migdał u dziecka

W tekście „Pani dziecko nie słucha! Nie. Moje dziecko nie słyszy.” opisywałam już część naszych perypetii. Wejdźcie niego (tytuł w poprzednim zdaniu jest linkiem- umieszczę również odnośnik na samym końcu tekstu).  To, co teraz opiszę, będzie kontynuacją tamtego wpisu.

Usuwanie migdałków- czym się kierować wybierając szpital

Ja zdecydowałam się wybrać klinikę, którą polecały inne- znane mi mamy. Otrzymałam numer telefonu do szpitala, w którym trzeci migdał u dzieci usuwały dwie znajome. Ma on również świetne opinie w internecie. Najpierw pojechałam z synem na wizytę do otolaryngologa, aby to on ocenił, swoim fachowym okiem, czy migdał w ogóle kwalifikuje się do wycięcia (każdy dotychczasowy lekarz twierdził, że nie). Pani dr badająca wtedy Kacpra stwierdziła, że nadaje się on do natychmiastowego zabiegu, dodając jednocześnie, że bardzo długo zwlekałam i powinnam była dawno już udać się do laryngologa. Stwierdziłam, że nie będę jej tłumaczyła, jak wyglądały nasze ostatnie miesiące spędzone na wizytach u przeróżnych laryngologów, przepisujących reklamówki leków nieprzynoszących poprawy… Dowiedziałam się od niej, że istniało podejrzenie konieczności wykonania przy okazji zabiegu drenażu uszu (Kacper bardzo źle słyszał- badanie słuchu miało być robione w dniu zabiegu).

Trzeci migdał u dziecka-  jak wygląda zabieg

W dniu zabiegu przyjechaliśmy do szpitala. Mieliśmy ze sobą wyniki zleconych badań krwi (grupa krwi, morfologia, czas kaolinowo – kefalinowy, itd.), zgodę na wykonanie zabiegu od anastezjologa i parę wypełnionych dokumentów (zgoda na zabieg, ankieta). Zostało zrobione badanie słuchu. Następnie udaliśmy się do sali. Tam syn dostał na dzień dobry „głupiego jasia”. W momencie, gdy lek zaczął działać Kacper został wzięty na salę operacyjną. Zabieg został wykonany w znieczuleniu ogólnym. Po około 45 minutach przywieziono go na salę- do mnie. Spał około dwóch godzin. Po tym czasie obudził się i troszkę płakał mówiąc, że boli go gardło. Miał kaszel krtaniowy, który bardzo szybko przeszedł (po paru godzinach przestał  całkowicie kaszleć). Poza ogólnym rozbiciem spowodowanym narkozą oraz bólem gardła wszystko było ok. Kolejnego dnia rano wyszliśmy do domu.

Trzeci migdał u dziecka- co dzieje się po zabiegu

Podobno po usunięciu migdałka ból porównywalny jest z odczuciami przy ropnej anginie. W naszym wypadku najgorsza była trzecia i czwarta doba. Wtedy Kacper często popłakiwał, nie mógł niczego zjeść i budził się w nocy. Miał problemy z łykaniem (te dwa dni naprawdę niewiele jadł). Później było już tylko lepiej. Na kontroli (tydzień po zabiegu- czyli wczoraj) pani dr stwierdziła, że wszystko pięknie się zagoiło i może jeść już wszystko.

Trzeci migdał u dziecka- dieta po zabiegu

W dzień zabiegu, zaraz po nim, Kacper funkcjonował jedząc grysik i jogurty (których bardzo, ale to bardzo nie lubi). Dostawał leki przeciwbólowe, nie narzekał więc na ból. Kolejnego dnia, gdy byliśmy już w domu, jadł zupy krem, grysik i jogurty. Co jeszcze wprowadziliśmy do diety? Płatki ryżowe na mleku (ciakowate- wręcz rozgotowane), gotowane ziemniaki, mięso z indyczego golonka, rosół z  makaronem oraz makaron rosołowy zrobiony ze szpinakiem. Do tego duża ilość chłodnej wody oraz lody.

Trzeci migdał u dziecka- lody

Kacper zaraz po zabiegu musiał zjeść loda (zresztą, przez cały tydzień jadł jednego śmietankowego BigMilka dziennie). Dlaczego po usuwaniu migdałków powinno się jeść lody? Przede wszystkim dlatego, że są zimne, łagodzą więc obrzęk, który powstaje w gardle. Po drugie, paciorkowce nie lubią zimna- lody chronią więc dziecięce gardło przed rozwojem anginy.

Usuwanie migdałków-  jakie leki

Kacper brał Zinat (powiedziano mi, że rana w gardle to świetne miejsce do rozwoju bakterii- antybiotyk ma zapobiec ewentualnym chorobom) i lek osłonowy (Dicoflor w kropelkach). Miał też brać leki przeciwbólowe i pryskać gardło Tantum Verde, ale ledwo dał się przekonać na antybiotyk, więc tych dwóch, które  miały koić ból,  pomimo zaleceń, nie brał.

Trzeci migdał u dziecka- skutki odwlekania i bagatelizowania

Na sali z nami leżał chłopczyk, którego siostra miała parę lat temu usunięte migdałki. Okazało się jednak, że zbyt długo zwlekano z ich usunięciem. U dziewczynki pozostał niestety częściowy niedosłuch.

Usuwanie migdałków-  co wyczytacie w internecie

Boże, co ja przeżyłam czytając komentarze, w których dorośli ludzie pisali o tragicznych tygodniach po usunięciu migdałka. O tych straconych 6 kilogramach, braku możliwości złapania oddechu. Znalazła się również osoba, u której po zabiegu dwa nieusunięte migdałki przyrosły do strun głosowych. Ach…Nie czytajcie tego! Ja Wam napiszę coś naprawdę pozytywnego- dzieci  zabieg znoszą z reguły o wiele lepiej niż dorośli. Po pierwsze- nie mają aż takiej świadomości, nie stresują się przed zabiegiem i nie wymyślają sobie dodatkowych objawów po przeczytaniu połowy internetu.

U nas było naprawdę w porządku. Widać było, że gardło Kacpra pobolewa, ale znosił to bardzo dzielnie. Od czasu do czasu popłakiwał, że chciałby zjeść coś pożywniejszego. Na szczęście tydzień bardzo szybko minął i w tym czasie wszystko pięknie mu się zagoiło. Zobaczymy, czy usuwanie migdałków wpłynie pozytywnie na jego odporność. Słyszy dobrze.

Ważne! Jeśli Twoje dziecko miało usuwanego migdałka/migdałki/drenaż uszu,  napisz w komentarzu swoje wrażenia. Być może kiedyś wiedza ta przyda się osobom, które trafią tu z wyszukiwarki.

A tutaj obiecany link do poprzedniego tekstu- jeśli nadal nie czytałaś. Chciałabym również przygotować tekst dotyczący mojej,  pięcioletniej już, walki z atopowym zapaleniem skóry.  Nie wiem tylko,  czy ciekawi Was moja historia w tej materii.

Usunięcie migdałków cena

Dostaję od Was mnóstwo prywatnych wiadomości dotyczących tego, ile kosztuje usunięcie migdałków. Ceny są bardzo zróżnicowane i  między innymi ze względu na to zrezygnowaliśmy z usuwania migdałka w Krakowie, na rzecz Bielska. Usunięcie migdałków w Krakowie to koszt od 2700 zł (w klinikach, w których pytaliśmy). My zapłaciliśmy 1550 zł. Pytacie również o szpital, w którym Kacper przechodził usunięcie migdałków. Niestety nie zdecyduję się na polecenie placówki, mimo, że u nas wszystko dobrze poszło. Nie chciałabym mieć na sumieniu nikogo w razie, gdyby zabieg się nie udał, lub gdyby pojawiły się powikłania. Nie udzielam na to pytanie odpowiedzi, dlatego uprzedzam- o placówkę nie pytajcie.

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!