Syrop z sosny- przepis. Domowy sposób na przeziębienie.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Stereotypowa teściowa to źródło problemów rodzinnych i małżeńskich. Stereotypowa teściowa to ta, która nos wsadzi wszędzie, a pajęczynę w Twoim domu zobaczy zanim zdążysz otworzyć drzwi. Są jednak wyjątki 😛 Mogę śmiało powiedzieć, że należę do grona szczęściar, których teściowa to skarbnica dobrych pomysłów, przepisów na domowe syropy oraz przepisów na pyszne ciasta. To właśnie od niej otrzymałam w prezencie coś, co odmieniło moje podejście do mikstur domowej roboty. Był to żółty tajemniczy płyn, który w sumie tajemniczy był tylko przez moment. Okazało się bowiem, że jest to syrop z sosny.

Czary

Nigdy nie interesowałam się magią. Jestem raczej z tych leniwych i strachliwych. Kiedy jednak okazało się, że syrop ten sprawił, że bez medykamentów wprost z koncernu farmaceutycznego udało się nam zwalczyć przeziębienie, postanowiłam podzielić się z Wami tą tajemną wiedzą.

Syrop z sosny- po co, na co?

Otóż, syrop z sosny jest doskonały w momencie, gdy dopada nas przeziębienie. Jest to zdrowotny must have dla ludzi z nawracającymi chorobami dróg oddechowych. Działa leczniczo przy męczącym kaszlu, chorobach gardła oraz ogólnym rozbiciu i osłabieniu. Syrop ten to dawka witaminy C. Mamy w nim także olejki eteryczne, które udrażniają drogi oddechowe (tak w temacie sosny, olejek sosnowy jest doskonały do inhalacji). Wikipedia wspomina również o zawartych w pędach sosny substancjach goryczowych- wpływających na wzmocnienie i zwiększenie odporności naszego organizmu.

Syrop z sosny- od czego zacząć

Przede wszystkim od tego, kiedy należy zabrać się za produkcję. Otóż cały proces rozpoczynamy na przełomie kwietnia i maja, kiedy to na sośnie pojawią się młode, jasnozielone, klejące pędy. I tutaj,  moje drogie Panie, długość ma znaczenie! Pędy bardzo długie, będą mało soczyste (ponoć najlepsze są te mające około 10 cm). Te najbardziej soczyste będą również najbardziej lepkie-będziemy więc w stanie ich przydatność ocenić dotykiem.

Syrop z sosny- przepis

Przygotowujemy:

  1. Kocioł.
  2. Pędy sosny.
  3. 4 żabie udka.
  4. Księgę magii.
  5. Różdżkę.

No dobra 🙂 Potrzebne będą tylko trzy rzeczy!

  1. Litrowy słój.
  2. Cukier.
  3. Około 1 litra pędów sosny.

W litrowym słoju pędy i cukier układamy warstwami (pędy (2 cm)- cukier (tak, aby przykrył pędy, około 2 dużych łyżek)- pędy- cukier- itd.). Następnie zakręcamy słoik i wystawiamy go na słońce/kładziemy w ciepłe miejsce na około tydzień (aż roztopi się cukier).

Można co jakiś czas podchodzić do słoja, brać go w dłonie i potrząsnąć nim w rytm Makareny. Zintensyfikuje to proces „puszczania soku” oraz rozpuszczania cukru.

Po tygodniu przecedzamy nasz roztwór przez gęste sito zlewając syrop do mniejszych słoiczków. Możemy przechowywać go nawet parę lat w chłodnym i ciemnym miejscu.

Syrop jest słodki, dzięki czemu dzieci chętnie go piją. Młodemu dawkowałam go dwa razy dziennie (rano i wieczorem) po małej łyżeczce.

To co, piszesz się na majowe zbieranie najlepszych sosnowych pędów? 🙂 Taki niby- sabat zrobimy. Przy kociołkach! Możesz tekst podać dalej- im zlot większy tym lepszy !

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!