Jak się uczyć. Techniki uczenia- sprawdzone, skuteczne.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Skoro tutaj trafiłeś pewnie szukasz informacji jak się uczyć. Zastanawiasz się też pewnie dlaczego tego typu temat na blogu o nazwie na macierzyńskim. Rozwieję ewentualną wątpliwość- moje dzieci są jeszcze małe i to nie są techniki wypracowane na nich. Piszę ten artykuł, ponieważ sama jeszcze nie tak dawno miałam możliwość edukowania się w zakresach wielu. Dlatego dzisiaj przeczytasz, jakie są (a właściwie były) moje techniki- sprawdzone i skuteczne nawet na dzień przed egzaminem!

Jak się uczyć- czego potrzebujesz?

Po pierwsze! Aby skutecznie się uczyć potrzebujesz SPOKOJU. Dlatego wyłączasz telefon, dostęp do Facebooka, Instagrama, Snapa- wszystkiego. Rozpraszacze na bok. Inaczej nie będziesz w stanie się skoncentrować.

Jak się uczyć- przerwy

Pamiętaj, nie bez powodu w szkole lekcje trwają 45 minut, a po nich następuje przerwa. Ty sam, ucząc się pamiętaj o tym, by po każdych trzech kwadransach zrobić sobie choć 5minut przerwy. Ale nie przerwy na przeglądanie stron. Chodzi o przewietrzenie się- nawet przy otwartym oknie. O przysiady, pajacyki. Dotleń mózg, pobudź krążenie.

Jak się uczyć- pisz wiersze

Najlepszym pomysłem na zapamiętanie wielu trudnych słów i pojęć jest stworzenie z nich wiersza. Nic tak dobrze nie zapada w pamięci, jak rymowanki. Wiem co mówię. Korzystałam z tej metody niejednokrotnie. Nie  będę tłumaczyła jak to zrobić- odeślę Cię do jednego z wierszy, które ułożyłam na studiach ucząc się na egzamin z surowców mineralnych (Surowce mineralne w Polsce).

Jak się uczyć- rób to z wyprzedzeniem

Ja nie mówię, że nie da się nauczyć czegoś dzień przed egzaminem. Da się. Chodzi natomiast o sam proces zapamiętywania. Jeśli przyswoisz coś jednego dnia i nie będziesz tej wiedzy utrwalał, bardzo szybko zapomnisz o czym w ogóle się uczyłeś. Dlatego warto uczyć się mniej intensywnie przez kilka dni. Wiedza nabyta w ten sposób pozostanie w Twojej głowie na dłużej.

Jak się uczyć- notuj

Udowodnione zostało, że pisząc zapamiętujesz o wiele szybciej. Wykorzystujesz do tego procesu bowiem o wiele więcej zmysłów.

Jak się uczyć- słuchaj podcastów

Jeśli nie znajdziesz podcastu (nagrania), które mieści się w Twojej tematyce, po  prostu je stwórz.  Później słuchaj! Wgraj na telefon i odsłuchuj. W autobusie, w drodze do pracy, w czasie biegania, w trakcie ćwiczeń, na rowerze. To działa! Dodatkowo, gdy sam tworzysz podcast, czytasz na głos.

Jak się uczyć- czytaj na głos

Czytanie na głos pozwala nam w o wiele większym stopniu skupić się na wykonywanej czynności. Czytanie na głos sprawia bowiem, że uruchamiamy zmysły wzroku i słuchu! Nie trudno się więc domyślić, że im więcej bodźców skierowanych w stronę tego samego zadania (tj. nauczenia się) jesteśmy w stanie „wykorzystać”, tym szybciej i na dłużej zapamiętamy to, czego się uczymy.

Jak się uczyć- jedz, pij

Nie  może burczeć Ci w  brzuchu. Po pierwsze- dlatego, że będziesz skupiać się na tym, że chce Ci się jeść. Po drugie dlatego, że Twój mózg potrzebuje paliwa. Odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu również pozwoli  Ci szybko wszystko zapamiętać!

Jak się uczyć- błędy

Największe błędy popełniane podczas nauki to przede wszystkim brak wspomnianych wcześniej przerw. Dodatkowo- włączenie muzyki (podobnie jak w czasie snu). Muzyka sprawia, że mimowolnie zaczynasz skupiać się na niej. Nie na nauce, na której powinieneś. Radzę więc wyłączyć muzykę- wtedy będziesz uczył się szybciej i na dłużej informacje zapadną Ci w głowie.

Jak się uczyć

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci i dadzą kopa do zmiany nawyków uczeniowych. A przede wszystkim radzę nie zostawiać na ostatnią chwilę.


Może spodobać Ci się:

Zdanie pojedyncze a zdanie złożone- kreatywnie o tym, czy długość ma znaczenie

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!