Parownica Karcher SC 5. Opinie. Recenzja.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Parownica jest kolejnym sprzętem, który posiadamy w swoich domowo-firmowych zasobach. Konkretnie- model Karcher SC 5.800, ale bez żelazka (planujemy dokupić). Jeśli zastanawiasz się nad opcją z żelazkiem pamiętaj, że jest to wydatek połączony z jeszcze jednym zakupem. Mianowicie- w celu uzyskania odpowiedniego efektu prasowania, konieczne jest również nabycie specjalnej deski do prasowania- odpowiedniej dla urządzeń parowych. Dobra, nie przedłużam. Recenzja, a jednocześnie opinia po trzech latach użytkowania urządzenia: parownica Karcher SC 5.800.

Parametry techniczne Karcher SC 5.800- recenzja
Parownica Karcher SC 5. Opinie. Recenzja.

W celu zapoznania się z całym sprzętem, z elementami dodatkowymi, a przede wszystkim z parametrami technicznymi tegoż sprzętu, zapraszam Cię na stronę producenta: KLIK.

Co należy wiedzieć zanim kupimy parownicę?
Parownica Karcher SC 5. Opinie. Recenzja.

Parownica- jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie podgrzewania wody do temperatury na tyle wysokiej, aby uzyskać gorącą parę. Producent zapewnia, że stosując parownicę Karcher SC 5.800 (ale tak naprawdę każdą inną) jesteśmy ECO. Owszem, jesteśmy. Ale niestety- parownica nie usunie wszystkiego. A co za tym idzie- gdy zakończymy prace parownicą, to to, czego nie usunęła musimy usuwać chemią. Ot, taka ciekawostka, której nie wszyscy są świadomi. Parownica bowiem nie usunie chociażby kamienia, który najbardziej widoczny i najbardziej irytujący jest na kiepskiej jakości kabinach prysznicowych. Nie pozbędziemy się nią również rdzawych osadów.

Co w takim razie czyści parownica Karcher SC 5.800- ?

Otóż parownica Karcher czyści osady z mydła. Doskonale zmywa kurz, brud naniesiony z pola (błoto, ślady butów). Świetna do czyszczenia plastikowych zabawek- klocków, domków i innych. Sprawdza się również przy czyszczeniu skórzanej tapicerki.

Pamiętaj! Skóry nie wolno czyścić wodą, ale (!) para wylatująca z dyszy ma na tyle wysoką temperaturę, że zaraz po kontakcie z powierzchnią odparowuje. Dzięki temu nie wnika wgłąb materiału, ale świetnie usuwa brud. Po takim czyszczeniu należy przetrzeć skórę suchą szmatką i nanieść impregnat.

Jak sprawuje się parownica Karcher SC 5.800

W tym punkcie poznacie zarówno plusy i minusy tegoż właśnie sprzętu. Zaczynamy!

Plusy- parownica Karcher SC 5.800

 1. Mnóstwo końcówek- to sprawia, że sprzęt staje się uniwersalny (do podłóg, do okien, do plastików w samochodzie, do fug, itd.).
 2. Specjalne miejsce w samej parownicy na wspomniane końcówki. Dzięki temu są zawsze pod ręką i nie walają się po garażu.
 3. Bardzo długi kabel (2,5 m), na który również znajduje się specjalne miejsce.
 4. Szybki czas nagrzewania (ok. 3 minut).
 5. Możliwość regulowania mocy pary.
 6. Blokada przed dziećmi oraz przypadkowymi naciśnięciami (przy pistolecie znajduje się specjalny przycisk zabezpieczający- przy jego zamknięciu blokowany jest wypływ pary).
 7. Genialne ściereczki. Szczerze- nigdy w życiu nie miałam tak dobrych „szmatek”. Super chłonne, nie zostawiające paprochów, świetnie czyszczące i nie pozostawiające smug (polecam zaopatrzenie się w nie nawet, gdy nie planujemy zakupu parownicy).
 8. Odkaża. Nawet, jeśli nie doczyści wszystkiego, to zabija bakterie.
 9. Jest solidna.

Minusy- parownica Karcher SC 5.800

 1. Cena. Co tu dożo tłumaczyć, ja zapłaciłam za nią ponad 1500 zł. W tym momencie jest nieco tańsza.
 2. Pierwszy buch po odpaleniu nagrzanej parownicy to gorąca woda. Dopiero po chwili leci para. Dlatego najpierw należy odpalić parownicę, a dopiero później założyć ściereczkę na końcówkę czyszczącą. Jeśli o tym zapomnimy, ściereczka po  pierwszym „wyrzucie” jest przemoczona i wymaga zmiany.
 3. Jest duża- przez to w naszej małej  łazience nie ma na nią miejsca. Jestem człowiekiem bardzo leniwym. Nie chce mi się co chwilę biegać góra-dół do garażu (tam ją przechowujemy). Dlatego właśnie używam jej bardzo rzadko.

Parownica Karcher SC 5. Opinia.

Jakościowo jest to bardzo dobry sprzęt. U nas służy głównie do czyszczenia plastików w samochodzie oraz zabawek. Parę razy w roku robimy również generalne sprzątanie łazienki. Niemniej uważam, że jest duża i mało poręczna. Gdybym miała wybierać jeszcze raz, parownicę tylko i wyłącznie do użytku domowego, zdecydowałabym się na coś mniejszego. Po cichu liczę na to, że gdy zaopatrzymy się w żelazko i deskę, będzie nam bardziej po drodze. Mnie i parownicy- rzecz jasna 😉


EDIT: Z racji tego, że mnóstwo z Was zagląda tutaj z wyszukiwarki (pozdrawiam 🙂 może zostaniecie na dłużej? Zapraszam Was serdecznie na fanpage „na macierzynskim”) postanowiłam przeedytować tekst. Zaczęłam bowiem bardzo intensywnie korzystać z parownicy. Konkretnie? Sprawdziłam jak myje się nią okna. Z parownicą w 1,5 godziny uwinęłam się z oknami na budowie (a czyste one nie były). Bez absolutnie żadnej chemii umyłam łazienki, balkon i barierki stalowe malowane proszkowo (na mat, czyli są lekko chropowate). W tym momencie używam jej praktycznie w każdą sobotę. „Wybaczam jej” wielkość, dzięki niej wyeliminowałam chemię i udało mi się częściowo uporać z AZS i dusznościami (które, jak się  okazało, wywoływała właśnie ostra chemia łazienkowa).

Edit 2: Nie zmienia się mój pogląd w kwestii plusów i minusów. Uważam, że jest duża i do małego mieszkania nie polecam. Bez niej można się obejść, a jest to jednak kolejny sprzęt, który zajmuje miejsce. Jeśli natomiast macie gdzie trzymać takie gadżety i cenicie sobie eliminację chemii (która w przypadku chemii łazienkowej jest stosunkowo żrąca), nie wahajcie się. Okna myje się nią super, wydmuchuje wszystko z każdego okiennego zakamarka. Muszę jednak zaznaczyć, że mam brązowe okna. Jedna z czytelniczek napisała, że nie radzi sobie z białymi oknami- na białych oknach powstają takie czarne smugi (nie wiem, czy to efekt zabrudzenia, czy starzenia się materiału) i smug tych nie usuwa.


Może Ci się spodobać:

Odkurzacz wodny Karcher- recenzja
Venta Airwasher- recenzja oczyszczacza i odświeżacza powietrza

Graco Symbio opinia po czwórce dzieci
Lovi Prolactis- opinia
Kokon niemowlęcy- opinia

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!