Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury. Blogerze, nie daj się oszustom!


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Wyobraź sobie, że pisze do Ciebie partner biznesowy. Prosi Cię o wycenę usługi, następnie wykazuje ogromny entuzjazm związany z nadchodzącą współpracą. Ty przedstawiasz plan działań, następnie bardzo skrupulatnie te zadania realizujesz. Przez telefon słyszysz, że druga strona jest zachwycona, że planuje już kolejne miesiące wspólnych działań. Podbudowany zgadzasz się na nieodpłatne dodatkowe bonusy. Następnie wystawiasz fakturę i cisza. Przelewu brak, firma niczego już od Ciebie nie chce. Przestała Cię chwalić, dzwonić do Ciebie, a Ty zostałeś sfrustrowany i rozczarowany. Zdarza się to nagminnie i, w moim odczuciu, jest to niedopuszczalne. Usługa to usługa i niezależnie od tego, czy jest to sprzątanie mieszkania, czy post na blogu, jeśli został zrealizowany plan działań, pieniądze muszą wpłynąć na konto usługodawcy. Dlatego ja dzisiaj napiszę Ci, jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury. Tak, abyś wiedział co robić, gdy ktoś wystrychnie Cię na dudka.

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury

„Przelew został zlecony księgowej jako pilny”. „Już wysyłamy pieniądze”. „Przelew poszedł.” (ale nie przyszedł). „Karta firmowa straciła ważność”. Standardowe śpiewki. Ludzie są podli i nawet jeśli ze swoich obowiązków wywiązałeś się w 150%, może się okazać, że nie będą chcieli zapłacić. Szukają w ten sposób kolejnej naiwnej osoby, która machnie na płatność ręką i nie zrobi z tym nic. A z czymś takim trzeba działać!

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury

Jeśli wystawiłeś fakturę a  pieniądze nie wpływają na Twoje konto, wyślij przypomnienie o terminie płatności, który minął. Wysyłaj powiadomienia systematycznie, najlepiej jedno w tygodniu przez miesiąc. Po tym czasie i braku pieniędzy na koncie wyślij ostateczne wezwanie do zapłaty. Jeśli i to nie pomoże, a kwota faktury jest na tyle wysoka, że opłacalne jest wynajęcie prawnika, zrób to i poproś go o wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. W większości przypadków podpis prawnika (radcy prawnego) wystarcza, aby zmobilizować dłużnika do opłacenia faktury. Jeśli i to nie pomoże prawnik będzie doskonale wiedział, co robić.

Możesz również skorzystać z usługi e-sądu. Za jego pośrednictwem składasz pozew online- bez wychodzenia z domu. Możesz oczywiście skorzystać z tradycyjnego sądu. Pamiętaj jednak, aby ocenić opłacalność Twojej walki. Jeśli jest to faktura za 50 zł, prawdopodobnie nie będzie to dla Ciebie opłacalne. Jeśli natomiast mówimy o kwotach rzędu tysięcy- nie zastanawiaj się ani przez moment.

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury- zabezpiecz się za każdym razem

Pamiętaj, przy nawiązywaniu jakiejkolwiek współpracy, o umowie (ważne są również „umowy” w formie mailowych konwersacji, które zostały wyraźnie zatwierdzone, przez obydwie strony). Pamiętaj także o tym, aby mieć na piśmie wszystkie ustalenia oraz zmiany ustaleń! Rozmowa telefoniczna? Owszem, możesz ją wykonać, ale zaraz po niej masz napisać maila z ustaleniami, który ma zostać zatwierdzony przez drugą ze stron.

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury

Jeśli wszystkie działania zostały wykonane w wyznaczonym terminie, strona nie wykazywała niezadowolenia, nie wnosiła reklamacji i chęci dokonania poprawek w działaniach, ma zapłacić. Za wykonaną usługę MUSI zapłacić. Walcz o swoje, nie odpuszczaj.

Ponad to, wg art. 10 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, każda osoba posiadająca działalność gospodarczą może żądać od dłużnika rekompensaty w wysokości 40 euro, za prowadzone działania windykacyjne. Tak więc, jeśli umowa zawierana była między dwiema firmami (!), mamy prawo do zażądania od dłużnika kwoty będącej równowartością 40 euro!

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury- tego nie rób

Nie unoś się honorem i pod żadnym pozorem nie dopuszczaj się publicznego oczerniania dłużnika- bo i takie akcje widziałam wśród blogerów. Dorosłe życie to nie zabawa, gdzie możesz zacząć tupać nogami, gdy coś Ci nie wychodzi. Chłodne podejście do tematu i taktyczne działanie to to, czego potrzebujesz. Nie odpuszczaj, wysyłaj przypomnienia o terminach płatności i działaj. Jeśli kwota jest wysoka, tym bardziej jest o co walczyć! Nie daj się wykorzystywać. Praca= płaca, i tak ma być.

Powodzenia!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!