O czym pisać bloga? Pomysły na bloga dla niezdecydowanych.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Blogowanie stało się modne. Ba! Blogowanie stało się dla większości osób, które z blogowaniem nie miały wcześniej styczności, wizją łatwego zarobku. Pomijając fakt jakże skomplikowanego procesu związanego z przekuciem bloga w biznes, pojawia się jeszcze inny problem. Problem natury tematycznej, brzmiący: „mogłabym założyć swoją stronę, ale o czym pisać bloga?”. Tak więc dzisiaj przedstawię pomysły na bloga dla niezdecydowanych.

„O czym pisać bloga?”- akapit o tym, że nie ma głupich pytań

Większość dużych blogerów powie Ci, że jeśli nie masz o czym pisać, jesteś słabeuszem intelektualnym. Ja natomiast powiem, że to w cale nie jest głupie pytanie. Uważam nawet, że jest to pytanie bardzo rozsądne. Okazuje się bowiem, że wykonujesz pierwszy krok w kierunku badania rynku oraz badania potrzeb klienta/czytelnika!

Nie oszukujmy się, każdy kto posiada bloga, w którymś momencie zadał sobie to pytanie. Dzięki temu ma sprecyzowaną tematykę. Ba! Każdy, kto posiada bloga i chce się rozwijać, powinien szukać odpowiedzi na to pytanie systematycznie!

„O czym pisać bloga?”- iść za tłumem, czy znaleźć niszę

Możesz pisać o tym, co ludzie chcą czytać. Możesz również sprawić, że ludzie będą chcieli czytać właśnie Ciebie, człowieka  tkwiącego w tematyce bardzo niszowej. I żeby było jasne- pisanie o czymś, co jest popularne, nie jest złe! Jest fantastyczne i rozsądne (patrząc pod kątem osiągnięcia dobrych statystyk w odpowiednio krótkim czasie) o ile Twoje teksty nie będą parafrazą czyichś słów, a staną się zupełnie świeżym spojrzeniem na dawno wałkowane kwestie. Jeśli natomiast znajdziesz niszę, czyli zaczniesz poruszać tematy nowe, musisz liczyć się z tym, że bardzo trudno będzie na początku dotrzeć do Twojej grupy docelowej.

„O czym pisać bloga?”- nie ograniczaj się

Na szczęście istnieje na blogu coś, co nazywa się kategorią. Dzięki temu masz możliwość pisania na tematy kompletnie ze sobą niepowiązane, tworząc na blogu dwa mniejsze blogi. Powiększa się grono Twoich odbiorców. Nie uważam, że powinniśmy ograniczać się tylko do jednej tematyki. Jak widzisz, na moim blogu możesz przeczytać minireportaże, historie i wywiady. Możesz również zajrzeć do zakładki związanej z blogowaniem. Niedługo natomiast powstanie zupełnie oddzielna zakładka związana z budową i urządzaniem domu.

„O czym pisać bloga?”- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Teraz podam parę przykładów (a właściwie sposobów na wymyślenie) tematów, które na blogu poruszać możesz. Przede wszystkim jednak musisz pamiętać, że każdy temat interpretowany jest na tyle sposobów ile głów tematem tym się zajmuje.

Blog ekspercki- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Pomyśl, może jest dziedzina, w której jesteś ekspertem. Może znajdzie się tematyka, w której czujesz się mocny? Co studiowałeś? Socjologię? Wszyscy śmieją się, że są to studia ostatniej szansy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ciekawa jest to profesja, jak wiele wartościowych rzeczy możesz przekazać posiadając wiedzę, którą tam zdobyłeś. Ja od jakiegoś czasu zaczęłam dzielić się moimi sposobami na blogowanie. Korzystam z „Planera słów kluczowych”, znajduję frazy, które są dla mnie wartościowe i piszę na ich temat artykuł, który od pierwszego do ostatniego zdania składa się z moich osobistych doświadczeń. W ciągu dwóch miesięcy, odkąd zaczęłam pracować nad pozycjonowaniem tekstów, z marnych stu UU z wyszukiwarki, trafia do mnie ponad 10 tysięcy osób miesięcznie. I te osoby do mnie wracają!

Blog lifestylowy- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Moim zdaniem to zawsze się sprawdza. Zawsze bowiem znajdziesz grupę ludzi, którzy polubią Twój styl Musisz jednak wiedzieć, że warunkiem powodzenia tego typu miejsca są wysokiej jakości zdjęcia. W moim odczuciu bez nich lifestyle nie ma szans.

Blog podróżniczy- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych blogów podróżniczych. Ten typ bloga jednak, to również w dużej mierze wysokiej jakości zdjęcia. Nie wyobrażam sobie bloga podróżniczego bez pięknej oprawy fotograficznej.

Blog parentingowy- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Bardzo popularne i świetnie niosące się w sieci są teksty dotyczące metod wychowawczych, profesjonalnego podejścia do wychowywania dzieci oraz sposobów na budowanie relacji. W przypadku bloga parentingowego, na którym tak naprawdę można wszystko.

Blog kulinarny- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Warto zakładać takiego bloga, to racja. Pod warunkiem jednak, że nie będzie to zbitek znalezionych na innych blogach przepisów, a cykl własnych wspaniałych recept na najlepsze dania. I, jak wcześniej wspomniałam, doskonałe zdjęcia.  Być muszą. Muszą! Koniec i basta.

Blog kabaretowy- pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Pisanie historii w sposób zabawny. Pisanie o życiu. Genialne. Czytając bloga czujemy się tak, jakbyśmy czytali książkę.

Blogi, na które zaglądam bardzo rzadko- czyli czego w moim odczuciu robić nie warto

Wiadomo, nie jestem alfą i omegą. Nie jestem również człowiekiem wyrocznią oraz odzwierciedleniem upodobań wszystkich ludzi na świecie. Jeśli  jednak to mój blog i moje podwórko, napiszę Wam czego ja nie lubię.

Blog recenzjami i…niczym więcej- o czym nie pisać bloga

Gdy ktoś pisze w miesiącu siedemnaście artykułów, a każdy z nich jest listem pochwalnym kremu na zajady i dezodorantu hamującego pocenie, to ja przestaję takie rzeczy czytać. Po pierwsze dlatego, że nie  ma tutaj mowy o jakiejkolwiek wiarygodności. Po drugie dlatego, że kosmetyki to bardzo subiektywna sprawa i to, co podoba się mnie, niekoniecznie podoba się komuś. Dlatego ja osobiście czytam tylko konkretne zestawienia, które dla mnie są bardziej broszurą informacyjną, że takie a takie  kosmetyki istnieją. Zazwyczaj sama muszę kosmetyk przetestować.

Blog bez większego przekazu- o czym nie pisać bloga

Dziwnie czyta się coś, co nie do końca da się określić. Czytasz i nie wiesz o czym. Masło maślane, teksty o tym samym, z tym, że inaczej napisane. Takie blogi jednak osiągają pułap kilku tekstów i zostają zamknięte.

O czym pisać bloga? Pomysły na bloga dla niezdecydowanych

Najważniejsze to pisać zgodnie z własnymi przekonaniami. Najważniejsze również to szanować czytelnika. Bo gdy Ty szanujesz czytelnika, czytelnik szanuje Ciebie. Nie opieraj budowania wokół siebie społeczności na kontrowersji. To najgorszy sposób na „bycie w sieci”. Ludzie raz o Tobie usłyszą, wpadną jeszcze dwa razy… I to by było na tyle.

Zasadę mam jedną- nie czytam tych, którzy krzyczą najgłośniej (lub czytam ich tylko raz). Uważam, że w blogosferze, jak w życiu, trzeba mieć klasę i wiedzieć jak się zachować. Kończy się na tym, że zawsze wracam do blogerów, u których jest normalnie. Po prostu. Bez rozdmuchanych afer, bez problemów z dupy. Którzy piszą o rzeczach wartościowych. Bo to jest fajne.


Może spodobać Ci się również:

Jak pisać dobre teksty na bloga
Jak napisać poczytną anegdotę
Jak prowadzić fanpage na facebooku
Jak zwiększyć ruch na blogu
Jak zdobyć followersów na Instagramie

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!