Najpiękniejsze bajki


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

– Co Ty robisz?- pyta Luby szeptem, zaglądając do pokoju Młodego.

Dziecko już dawno zasnęło, a ja dalej czytałam zawzięcie Kubusia Puchatka– strona za stroną. Nie mogłam przestać! Wiecie, czytanie wciąga… Wciąga jak facebook, jak instagram- a jest o wiele wiele lepsze! Szkoda tylko, że jakoś tak… trudniej (?) otworzyć książkę niż przeglądarkę…

Kocham najbardziej

O miłości do literatury piszę! Do tej prostej, z jasnym przekazem. Literatury dziecięcej. Do tej, która ma w sobie więcej prawd i morałów niż jakakolwiek inna. Do tej, z której nasze dzieci będą czerpać przykłady. Chyba właśnie za te wszystkie cechy najbardziej kocham bajki. Za tę przystępność i niby-oczywistość. Taki coaching dla każdego- bez żadnych ograniczeń wiekowych! Czytanie to odchamiacz. Bez wychodzenia w domu. Czytanie możesz uprawiać na werandzie, w ogrodzie, w tramwaju, w parku, lub standardowo- w łóżku. Staro-nowo-modny sposób na relaks.

Bajki to ZŁO

Nie dajmy sobie tego wmówić! Żyjemy w chorym świecie. W świecie, w którym pozwala się dzieciom na słuchanie w wiadomościach o masowych mordach, wojnach, gwałtach, a w którym doszukuje się gorszących podtekstów w Czerwonym Kapturku! Kiedyś już pisałam (klik), ale powtórzę jeszcze raz, bardzo ważne zdanie.

Dziecko to stworzenie z natury niewinne. Dziecięce postrzeganie świata uzależnione jest od nas- DOROSŁYCH.

Dziecko nie zobaczy niczego dziwnego w tym, że w wiosce Smerfów jest tylko jedna Smerfetka. Nie oburzy się na widok Bolka, Lolka i Toli. Dlaczego? Ano dlatego, że jego młody jeszcze umysł, nie jest skrzywiony nadmiarem bzdurnych i demoralizujących informacji. To my, przesiąknięci wszechobecną wojną, terroryzmem, zboczeniami, doszukujemy się chorych podtekstów. Zwłaszcza tam, gdzie przekaz jest zupełnie inny.

Najpiękniejsze bajki- moje top3

Moją (i pewnie nie tylko moją) najukochańszą książką jest Kubuś Puchatek. Gdybym chciała zacytować ulubiony kawałek, pewnie…przepisałabym tutaj obydwa tomy! Miś o bardzo małym rozumku podbił nasze serca, a fragment z biednym Kubusiem, który utknął w drzwiach króliczej nory, jest naszym ulubionym!

Bracia lwie serce. Książka, przy której dostajesz sercościsku. Pół-baśń, która w niesamowicie wzruszający i piękny sposób opowiada o śmierci i o oswajaniu z nią. Umieranie ukazane jako podróż do krainy Nangijali. Umieranie dzieci. Najtrudniejszy z istniejących tematów. Jeśli nie pamiętacie, lub nie czytaliście- zachęcam Was, naprawdę warto.

Jestem wielką fanką Astrid Lindgren. Jej cudowna ruda Pippi, która tłumaczyła, że Prawdziwie Elegancka Dama dłubie w nosie tylko wtedy,jak jest całkiem sama!, czy Dzieci z Bullerbyn też należą do moich książkowych miłości.

Pinokio. Nie doceniałam tej bajki. Być może dlatego, że pamiętałam ją przez mgłę, głównie skupiając się na wydłużającym się nosie pajacyka. Odświeżyłam ją przy Młodym i okazało się, że jest to skarbnica mądrych rad i pouczeń. Bajka, w której przeobrażanie się Pinokia z pajacyka w prawdziwego chłopca, to nic innego jak metafora dojrzewania. Młody uwielbia jej słuchać. Uważam jednak, że jest to świetna bajka głównie dla nas- rodziców. Nigdzie indziej, jak właśnie w niej, możemy zobaczyć jak ważna jest umiejętność wybaczania.

***

Naprawdę warto czytać bajki. Czytanie rozwija. Nie tylko młodych, ale i starych. Zapobiega analfabetyzmowi wtórnemu. Pobudza wyobraźnię. Uczy. Po przeczytaniu bajki możemy wspólnie stworzyć teatrzyk. Tak, tak- MY, razem z naszymi pociechami. Czytanie to najbardziej kreatywne zajęcie, jakie istnieje! I nawet, jeśli gdzieś wyczuwamy lekkie podteksty różnorakiej maści, potraktujmy je z przymrużeniem oka. Dzieci i tak ich nie widzą, a my możemy się pośmiać.

A jakie są Wasze najpiękniejsze bajki- takie top3 ?

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!