Jak samemu pozycjonować stronę/bloga- krok po kroku


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Szczerze mówiąc nie doceniałam potęgi googla. Nie doceniałam do momentu, gdy zorientowałam się, że nie zawsze mam pomysł na tekst facebookowo- poczytny. Bo dopiero po roku działań rownież doszłam do tego, że najlepiej, gdy trafią do mnie osoby stricte zainteresowane tematem. A skąd? No właśnie z google! Tak więc dzisiaj napiszę Wam,w sposób bardzo łopatologiczny, przetłumaczony z trudnego polskiego na łatwy polski- jak samemu pozycjonować stronę/bloga.

Jak samemu pozycjonować stronę/bloga- wtyczka YOAST SEO

Wtyczka Yoast SEO w sposób rewelacyjny pokazuje krok po kroku co robić, aby zoptymalizować tekst pod kątem wyszukiwarki. Musisz ją mieć. Po prostu musisz. Napiszę Ci jak ja podchodzę do tematu, czyli po  kolei- co robię by tekst był odpowiednio zoptymalizowany.

Wtyczka ta będzie na bieżąco pokazywała Ci, jak wygląda Twój tekst pod kątem wyszukiwarki.

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie pod kątem jakiej frazy będziemy pozycjonować tekst. Jeśli masz wątpliwości, co do częstości występowania fraz, zapraszam Cię do tego tekstu „Jak dobrać słowa kluczowe„. Przy jego pomocy będziesz w stanie ustalić, których wyrażeń warto używać, a których nie ma sensu.

Kiedy już wiem, jaka fraza będzie dla mnie najważniejsza umieszczam ją w tytule na samym początku, oraz w adresie URL. Pokażę Ci to na przykładzie tekstu pisanego pod frazę „pozycjonowanie strony”.

Teraz modyfikuję wygląd tekstu w wynikach wyszukiwania (klikam w zaznaczony na czerwono przycisk).

W opisie tworzymy krótki tekst, który ma być dobrze skomponowanym opisem zawierającym maksimum słów kluczowych i nierażącym w oczy.

W tym momencie analiza Yoast SEO pokazuje co w moim tekście, na tym etapie jest OK (zielone kółka na zdjęciu poniżej), a nad czym muszę popracować (czerwone i pomarańczowe kółka na zdjęciu poniżej). Zabieram się więc za pisanie dalszej części artykułu.

Jak samemu pozycjonować stronę? O czym pamiętać?

Ja wiem, że artyzm przemawia przez większość blogerów… musimy jednak wykazać się analitycznym myśleniem. A wszystko po to, aby nasz tekst wpisał się w wymagający googlowski algorytm. I aby ten szanowny Google wywindował nas wyżej. Co więc robić, aby pozycjonowanie strony zaczęło przynosić rezultaty? Stworzyłam jakiś czas temu elaborat dotyczący tego, jak pisać dobre teksty na bloga. Teraz napiszę, co robić, aby treść była zarówno barwna i lekka w przyswajaniu, jak i wartościowa dla wyszukiwarki!

Jak samemu pozycjonować stronę? Słowo kluczowe

O czym należy pamiętać jeśli chodzi o słowo kluczowe:

  1. Musi zostać użyte w pierwszym akapicie tekstu (u nas przyjęte: „pozycjonowanie strony”). Dlaczego? Google od początku musi wiedzieć, że piszesz dokładnie o tym, o czym chce czytać poszukiwacz w goooglach.
  2. Powtarzalność słowa kluczowego w NIEODMIENIONEJ FORMIE musi mieć odpowiednią wartość, którą stanowi ilość konkretnej frazy w stosunku do ilości słów w całym tekście (u nas ilość frazy „pozycjonowanie strony”  w  stosunku do ilości wszystkich słów)-  na ostatnim zdjęciu dotyczącym wtyczki Yoast SEO możesz zobaczyć, że istnieje wiersz, w którym znajdziesz wyliczony ten stosunek (u mnie pierwsza zielona kropka).
  3. Warto słowo kluczowe wykorzystać w nagłówku (jednym, a nawet kilku).

Jak samemu pozycjonować stronę? Nagłówki

Nagłówki są po to, aby tekst był przejrzysty. Są po to, aby czytelnik wiedział, w której części znajdzie konkretne informacje. W sieci chaos jest niewskazany. Porządkuj swoje teksty właśnie za pomocą nagłówków. Z doświadczenia wiem, że nagłówki pomagają- zarówno Tobie, jak i czytelnikowi, umożliwiając maksymalne czerpanie korzyści z tekstu.

Jak samemu pozycjonować stronę/bloga? Obrazy

Warto w tekście zamieścić chociaż jeden- główny obraz. Jeśli nie jesteś fotografem do dyspozycji masz mnóstwo darmowych banków zdjęć. Sama często z nich korzystam i polecam. Jeśli Twoją broszką nie są zdjęcia, zamiast męczyć się i próbować wykonać autorskie fotografie, skup się na tym co istotne- na treści. Pamiętaj, aby obrazek wyróżniający miał w swoim tytule słowo kluczowe. Ja zazwyczaj wpisuję tam tytuł tekstu, do którego jest przypisany.

Jak samemu pozycjonować stronę/bloga? Korzystaj z Social Media

Po pierwsze, dzięki Social Mediom rozsiewasz po sieci swoje linki, które zawsze mają znaczenie! Po drugie, dzięki Social Mediom generujesz ruch na stronie (zajrzyj tutaj-> Jak zwiększyć ruch na blogu). A większy ruch to zawsze atrakcyjniejsza strona. Google zaczyna ją odbierać jako tę wartą polecenia!

I a propos Social Mediów- jeśli potrzebujesz porad dotyczących Instagrama, zapraszam Cię tu:

Jak zdobyć followersów na Instagramie
Jak robić zdjęcia na IG

Jeśli natomiast poszukujesz informacji dotyczących Facebooka, zapraszam tutaj:

Jak założyć fanpage
Jak prowadzić fanpage na facebooku
Ile kosztuje prowadzenia fanpageu na facebooku

Jak samemu pozycjonować stronę? Linkowanie

Być może nie wiesz,  ale niesamowicie istotne jest to, abyś linkował sam do swoich tekstów! Tak jak ja w tym poradniku! Zobacz, ile jest tutaj linków do moich poprzednich postów.

Linki zewnętrzne to wielki skarb (linki z innych stron i blogów niż nasze). I jeśli masz szansę na wymianę linków ze znajomymi blogerami, tym lepiej. Ja wiem, ile kosztuje u mnie link dofollow (i już sporo takich sprzedałam), także jeśli masz możliwość tzw. wymiany linków za darmo, grzech nie skorzystać! Współpraca w świecie blogerskim to naprawdę coś fajnego. Choć coraz rzadszego niestety. Tak więc ja pamiętam zawsze o osobach, które mi pomogły (jak np. Beata z Vademecum Blogera, która zamieściła link do mojej strony u siebie- ja teraz Beatę polecam na wszystkich forach dla blogerów). Pamiętam też osoby, które odwróciły się do mnie plecami (#JestemWrednaWiem).

Jak samemu pozycjonować stronę/bloga. Najważniejsze informacje

Pozycjonowanie strony i optymalizacja tekstów nie są w cale takie trudne. Mam nadzieję, że Ci pomogłam! Pamiętaj, żeby przyglądać się wszystkim swoim tekstom. Jeśli światełko wtyczki Yoast SEO świeci się na zielono to już duży sukces w próbie opanowania tego nikczemnego potwora, zwanego algorytmem Google. Trzymam za Ciebie kciuki! A teraz, po tak wyczerpującej czynności jak czytanie moich wypocin, zapraszam Cię na dobry film na wieczór. Znajdziesz w tym tekście najlepsze pozycje filmowe, jakie udało  mi się obejrzeć. Bo pamiętaj, nie samym blogowaniem bloger żyje!

P.S.: Jeśli czujesz niedosyt, zapraszam Cię do Beaty z Vademecum Blogera. Ona zawładnęła wyszukiwarką, warto przeczytać co poleca!!! Jak samemu pozycjonować bloga. Podstawy SEO.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!