Jak prowadzić fanpage na facebooku


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Dzisiaj podpowiem Ci jak prowadzić fanpage na facebooku. Mam dla Ciebie same konkrety- nie jestem jednak specem! Wszystko, co tutaj przeczytasz, to rady oparte na moich osobistych doświadczeniach. Jest to jednak dokładnie to, czego ja potrzebowałam i czego szukałam na samym początku.

Jak prowadzić fanpage na facebooku? Musisz poznać facebooka!

To, że na co dzień jesteś aktywny na prywatnym profilu w social mediach nie oznacza, że, mówiąc językiem młodzieży, ogarniesz fanpage. Co więc warto wiedzieć? Otóż, liczba osób na fanpageu nie oznacza, że do wszystkich docierasz. Ba! Żeby dotrzeć do wszystkich musisz facebookowi zapłacić. Chyba, że ktoś polubi post. A jeszcze lepiej- skomentuje i udostępni. Jeśli brak jest aktywności ze strony czytelnika facebook zakopie Cię w najgłębszym dole, jaki jest w stanie stworzyć i nie wypchnie z niego do następnego postu. Przykro mi, mnie również to boli. Szczerze mówiąc, mało kogo stać na to, żeby płacić facebookowi za pokazywanie postów dzień w dzień za chociażby 50 zł. Brutalne? Co więc robić, aby wydać jak najmniej.

Określ grupę docelową

Od niej tak naprawdę zależy wszystko. Do grupy docelowej musisz dostosować sposób wypowiedzi, rodzaj publikowanych tekstów, tematykę, godziny publikacji. Wszystko. Kiedy już to masz…

Określ godziny publikacji

Początki bywają trudne. To loteria i eksperymentowanie. Publikuj posty w różnych godzinach. Sprawdzaj, kiedy Twoi czytelnicy najczęściej spędzają czas na facebooku i kiedy są najbardziej aktywni.

Przykład: jeśli prowadzisz fanpage dla młodzieży, warto zbadać godziny między 15:00 a 17:00 (koniec zajęć lekcyjnych) lub godziny poranne- 7:00  a 8:00 – droga do szkoły.

Jaki jest sens publikowania czegokolwiek  o godzinie 12:00, gdy Twoją grupą docelową są głównie osoby pracujące na etacie… Prawdopodobnie do 60% osób taki post w ogóle nie dotrze- są w tym czasie w pracy.

Angażujące treści

Przejrzyj swojego prywatnego facebooka. Grupa docelowa jest zazwyczaj zbliżona do Ciebie samego (niekoniecznie wiekowo- z pewnością mentalnie). Sprawdź więc jakie treści sprawiają, że bez wahania klikasz w dany artykuł, aby go przeczytać.

Są dwie rzeczy, które sprzedają się bardzo dobrze: kontrowersja i tragedia. Na tym bazują wszystkie wielkie portale. Jeśli więc zastanawiasz się jak prowadzić fanpage i nie kłóci się to z Twoim profilem, możesz stosować taki chwyt.

Jeśli tworzysz zaskakujące teksty (tutaj przeczytasz, jak pisać dobre teksty), warto zadbać o interesującą zajawkę. Dobrze sprawdzają się wyrwane z kontekstu zdania z punktu kulminacyjnego, ale… nie dokończone! 🙂 Sama zawsze zaglądam, żeby przeczytać o co chodzi!

Marketing wirusowy

Zabawne teksty, śmieszne obrazki, genialne filmy! To wszyscy kochamy i chętnie udostępniamy 🙂 Najlepiej- twórz własne! Tego typu treści niosą się w sieci o wiele dalej. Właśnie na tym polega marketing wirusowy. Samo się roznosi 🙂

Rozmawiaj, udzielaj się

Jeśli ktoś zadaje Ci pytanie, lub w jakiś sposób komentuje Twój post- okaż swoje zainteresowanie. Na to czekamy! Aby móc pogadać. Wirtualnie. Przecież to wspaniałe spotkać kogoś, kto jest zaciekawiony naszymi treściami. Jeśli nie będziesz okazywał zainteresowania, ten ktoś może już do Ciebie nie wrócić.

Daj się poznać

Czytelnik chce wiedzieć, z kim ma do czynienia! Ja dzielę się zabawnymi tekstami Młodego oraz tekstami Lubego! Od czasu do czasu wstawię swoje zdjęcia– choć na moim fanpageu zdjęcia się nie sprawdzają. To chyba ze względu na krzywy zgryz- to wina mojego wypadku na rolkach- miałam wybite zęby 😛 Najważniejsze jednak jest to, abyś postawił też pewną granicę, której nie będziesz przekraczał, publikując „coś” z własnego życia.

Bądź systematyczny

Facebook  to przyjaciel i wróg w jednym. Możemy dotrzeć dzięki niemu do czytelnika, ale jeśli długo czegoś nie publikujemy, przestaje nas pokazywać… Pamiętaj o tym. Bez systematycznych treści zarówno facebook jak i ludzie o Tobie zapomną.

Czego nie robić!

Nie zawalaj czytelnika zbyt dużą ilością treści!  Dwie publikacje dziennie to i tak sporo. Nikt na swojej tablicy nie lubi spamu. Ponad to warto pamiętać, że każdy kolejny post spycha poprzedni. Więc, jeśli  coś się dobrze „lajkuje” możesz nawet przez najbliższe 24 godziny pozostawić fanpage bez nowej publikacji. Nie warto również kupować obserwujących. Jaki pożytek z fikcyjnych kont, które ani się nie będą udzielały, ani nie wejdą na Twojego bloga. Sztuczny tłum obcokrajowych kont nie jest ok…

Reklama

Jeśli jedynym kanałem za pomocą którego trafiają do Ciebie czytelnicy jest facebook- może się okazać, że bez reklamy się nie obejdzie… Chodzi więc o to, by ustawić parametry reklam w taki sposób, aby nie wydać fortuny. Jeśli cenisz sobie swój czas i pieniądze, zajrzyj do mojej zakładki- Reklama na Facebooku- krok po kroku, w której prowadzę za rękę przez cały proces ustawiania reklamy. Nie podaję tam wskazówek, a gotowe rozwiązania, które musisz jedynie wcielić w życie. Powoli będą pojawiały się tam ustawienia i parametry reklam dla większości branż 🙂

Jak prowadzić fanpage na facebooku? Nie zrażać się!

Pamiętaj, wszystko wymaga czasu. Gromadzenie wokół siebie zaangażowanej społeczności to miesiące poszukiwań bratnich dusz w internecie (jeśli jesteś bogaty i nie liczysz każdego grosza, możesz to osiągnąć o wiele szybciej!).

Bardzo Ci dziękuję, że wytrwałeś do końca. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się moje wskazówki. Ale… słyszałam, że jeśli teraz nie klikniesz „lubię to” z Twojego fanpageu znika połowa osób 😛 Nie ryzykuj!

To nie jedyny post o blogowaniu na moim blogu! Jeśli interesują Cię coś jeszcze poza tym jak prowadzić fanpage na facebooku, zapraszam tutaj-> KLIK.

Moje podejście do prowadzenia fanpageu się zmieniło. Zajrzyj do tego tekstu: Jak często publikować posty na facebooku? Sposób na prowadzenia fanpageu. i zobacz, jakie wnioski wyciągnęłam na podstawie  swoich własnych doświadczeń! Ciągle eksperymentuję, dzięki temu udało  mi się w rok zbudować 30 tysięczny fanpage!

Będę Ci wdzięczna za pozostawienie lajka, jeśli ten tekst pomógł Ci lub rozwiał Twoje wątpliwości. Polubienie, czy udostępnienie to dla mnie motywacyjny kopniak do działania. Dzięki temu wiem, że to, co robię jest przydatne.

Bądź na bieżąco, bierz udział w konkursach i darmowych warsztatach związanych z blogowaniem.  Zapisz się do naszej facebookowej grupy! Dołącz >>KLIK<<

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!