Jak pisać dobre teksty na bloga


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Jak pisać dobre teksty na bloga? Już na samym początku mogę Ci powiedzieć, że wszystko zależy od tego w jakiej tematyce będziesz się obracał oraz jaki jest profil Twojego bloga. Choć nie jestem ani ekspertem, ani polonistką, to moje dwa lata w blogosferze czegoś mnie nauczyły. Właśnie o tym „czymś” chcę dzisiaj napisać. Można by rzec: przykazania blogera.

Liczy się treść

Jest różnica pomiędzy dziennikiem, a blogiem poczytnym. Dziennik prowadzisz dla siebie. Możesz w nim pisać absolutnie wszystko. Kiedy jadłeś śniadanie, kiedy siedziałaś w toalecie (a nawet ile czasu w niej spędziłeś). Nie jest to natomiast to, co ludzie chcą czytać (wyjątkiem są gwiazdy! ich rozkład dnia jest pożądany przez paparazzich, pudelków i innych). Jeśli zależy Ci na tym, aby Twojego bloga czytał ktoś więcej niż Ty sam, powinieneś zdawać sobie sprawę, że każdy post musi nieść za sobą przesłanie/zabawną pointę/dobrą i rzetelną recenzję/przydatne informacje. W skrócie: liczy się treść. Pomysł na wpis. Generalnie- pomysł na bloga. Jeśli go masz- super, właśnie o to chodzi! Możesz iść dalej.

Poprawna polszczyzna

Niesamowicie ważny punkt. „gury”, „żeki”, „biedrąki” i inne twory kłują czytelnika w oczy. Ja, osobiście, gdy nie jestem pewna pisowni wyrazu- sprawdzam go w wyszukiwarce. Polecam tę metodę każdemu, kto nie jest przekonany co do poprawności ortograficznej słowa. Ważny jest również szyk zdań oraz ich długość. Zdania ciągnące się na cały jeden akapit są zagmatwane, a tekst staje się niezrozumiały.

Podział tekstu

Gdy chodziłam do szkoły, uczono nas, że poprawne wypracowanie ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W tym przypadku również tak jest i warto trzymać się tej reguły. Jeśli zastanawiasz się, jak pisać dobre teksty, musisz pamiętać, że rozpoczynają się one krótkim wprowadzeniem. Kolejne akapity to dokładny opis problemu/tematu. Na końcu należy zawrzeć krótkie podsumowanie (zapraszam tutaj: KLIK).

Zupełnie inaczej podchodzimy do wywiadów. Są to teksty typu: „pytanie- odpowiedź.” Niesamowicie ważne są więc zadawane pytania. Stanowią klucz do sukcesu. To przecież od nich uzależniona jest cała konwersacja. Wywiad przeczytasz tutaj: KLIK.

Możesz też napisać wiersz… Tutaj masz stylistyczną dowolność (KLIK).

Własny styl

Nie da się osiągnąć sukcesu kopiując innych. Trzeba znaleźć swój własny styl i wypracować go. Trening czyni mistrza 🙂 . Pamiętaj również, aby się nie zniechęcać! Jeśli brakuje Ci weny- zatrzymaj się na chwilę i zamknij oczy. Przypomnij sobie, co się dzisiaj działo. Życie jest bogate w przeróżne wydarzenia. Trzeba być czujnym i wyłapywać te warte uwagi. Nazywam je migawkami (KLIK).

Grupa docelowa

Musisz określić grupę docelową tekstu oraz to, z jakiego poziomu czytelnik do Ciebie trafi. Do mnie, do pewnego momentu, czytelnicy przekierowywani byli głównie przez facebooka. Nie ma się co dziwić. Kto w wyszukiwarce szukałby czegoś takiego – KLIK? Udało mi się jednak poznać zalety pozycjonowania, gdy zaczęły napływać do mnie maile z zapytaniami odnośnie budowanego przez nas domu. Po wpisaniu frazy „Modrzew 1” traficie do mnie- z pierwszej strony googla. Tekst, który teraz czytasz, też pisany jest raczej dla googlowskich poszukiwaczy, niż moich facebookowych fanów. Nie dlatego, że kogokolwiek lekceważę- po prostu nie każdego interesuje temat tworzenia tekstów. A Ci, których ten temat interesuje, szukają wątku u starego poczciwego wujka.

SEO

Jeśli Twoim głównym celem jest wyszukiwarka, warto nauczyć się pozycjonowania. Ja, bardzo zajęta „matka kobieta”, mówię Ci, że nie taki diabeł straszny- jest to naprawdę przyswajalne. Warto pobrać wtyczkę Yoast SEO, która „podpowiada” jak pisać dobre teksty pod kątem wyszukiwania w googlach. Jak samemu pozycjonować stronę napisałam TUTAJ.

Długość tekstu

Teraz napiszę coś z perspektywy czytelnika. Jestem leniwa. Bardzo! Nienawidzę elaboratów. Nawet jeśli miałyby być mądre lub zabawne, to się o tym nie dowiem, bo po zbadaniu zawartości strony i stwierdzeniu, że tekstu jest za dużo, po prostu zamykam kartę. Okazuje się, że jest wiele takich osób jak ja. Naprawdę! Uważam, że każdy, ale to każdy temat jesteśmy w stanie okroić i doprowadzić do normalnych rozmiarów (tysiąc słów jest naprawdę wystarczające)! Jeśli nie- podziel temat na dwa oddzielne artykuły.

Lanie wody to jeden ze sposobów na utrzymanie czytelnika na stronie. Uważam jednak, że wiele osób zniechęca się do blogów właśnie przez wzgląd na zbyt długie teksty. Pisz treściwie i konkretnie, a wtedy czytelnicy na pewno do Ciebie wrócą.

Jak pisać dobre teksty na bloga?

Przede wszystkim pisz. Dużo i intensywnie. Nie wszystko musi ujrzeć światło dzienne! Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile ja, na samym początku blogowania, napisałam bzdurnych i nienadających się do publikacji tekstów… Ach…! Takich, które jednak opublikowałam i stosunkowo niedawno usunęłam…było mi wstyd, że takie „coś” wypłynęło spod  moich palców. Widzę jednak, jak mój styl ewoluował. Jak zmieniałam się ja oraz mój blog.

Pamiętaj, potrzeba trochę czasu, aby dojść do wprawy w pisaniu składnych zdań i dosadnych zwrotów.

Musisz jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach, dobry tekst to nie wszystko. W dobie zatrzęsienia blogami, szanse aby ktoś dokopał się do „mniejszego bloga” (np. mojego), są…średnie. Czytelnik musi przebić się przez gąszcz reklam gigablogów, a to naprawdę wielka sztuka. Muszę przyznać, że znam sporo naprawdę dobrych autorów, którzy nie są w stanie się wybić, a piszą zdecydowanie lepsze teksty, niż Ci „duzi”. Mam nadzieję, że małymi krokami osiągną wielki sukces. Tobie również tego życzę!


Może spodobać Ci się:

Zdanie pojedyncze a zdanie złożone- kreatywnie o tym, czy długość ma znaczenie

MożZapisz

Koniecznie polub fanpage dotyczący blogowania i bądź na bieżąco ze wszystkimi tekstami z tej kategorii! KLIKAJ TUTAJ, A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY W WYMIAR FACEBOOKA

Jednocześnie, zapisując się do mojego newslettera będziesz mógł zobaczyć, na przykładzie moich anegdot, w jaki sposób pisać poczytne krótkie historie!

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!