Dom parterowy czy dom z poddaszem. Co lepsze?


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Każdy, kto staje przed wyborem projektu domu zastanawia się, czy wybrać dom parterowy czy dom z poddaszem. Sama nasłuchałam się wiele na ten temat i szczerze mówiąc- każdy typ ma swoje wady i zalety. Postaram się opisać je tak, aby każdy znalazł tutaj własne priorytety i na tej podstawie wybrał projekt idealny dla siebie!

Dom parterowy czy dom z poddaszem. Tańszy w budowie

Zdania w tej kwestii są podzielone! Utarło się bowiem, że dom parterowy jest tańszy w budowie. A przecież domy parterowe to dachy czterospadowe o gigantycznej powierzchni (my wybraliśmy dom piętrowy z dachem dwuspadowym), a także większa rozłożystość całego domu (co przekłada się na konieczność zakupu większej działki- przykładowo, w tym momencie, na naszym terenie, jeden ar działki budowlanej to cena od 11 tysięcy złotych wzwyż). Dlatego w moim odczuciu, odpowiedź na pytanie co jest tańsze: dom parterowy czy piętrowy, mówię: dom piętrowy.

Dom parterowy czy dom z poddaszem. Z myślą o starości.

Wiele osób argumentuje wybór domu parterowego jako miejsca idealnego na stare lata. Jest w tym dużo prawdy. Jak tak zerkam teraz na nasze schody (tutaj zobaczysz naszą klatkę schodową), to jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że na starość zamienimy je na windę. Choć nie ukrywam, że mam nadzieję na dobre zdrowie i świetną kondycję. Tego się trzymajmy!

Dom parterowy czy dom z poddaszem? Dlaczego wybraliśmy dom piętrowy

Pierwszą i najważniejszą sprawą był brak możliwości budowy na naszej działce domu parterowego. Ważniejszy był dla nas ogród i możliwość posiadania większego skrawka zieleni, niż zabudowanie tego murami.

Drugim plusem domu piętrowego (w moim odczuciu) jest wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Na dole kuchnia ze spiżarnią połączona z salonem, gabinet (który na ten moment stał się bawialnią), toaleta, kotłownia i wiatrołap. Na górze sypialnie, garderoba oraz łazienka z pralnią. Ponoć w domach parterowych podział na strefę dzienną i nocną też jest wyraźny, niemniej- na co dzień prościej jest mi utrzymać porządek na jednym piętrze.

Minusem jest z pewnością to, o czym wspomniałam wcześniej- schody, które na stare lata mogą stać się problematyczne. Dla niektórych minusem jest również fakt umiejscowienia dziecięcych pokoi na górze, przez co nie mamy na dzieci „widoku”. Z tym, że jeśli w domu parterowym również jest podział na część dzienną i nocną, to dziecko przebywające w swoim pokoju również jest „niewidoczne” dla rodzica.

Dom parterowy czy dom z poddaszem? Skosy!

Kupując projekt domu z poddaszem użytkowym należy zwrócić uwagę na skosy. Powinno być ich jak najmniej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dom piętrowy z dachem dwuspadowym. Im mniej spadów dachu bowiem, tym mniej skosów.

Dom parterowy czy dom z poddaszem? Zalety domu parterowego

To, co zaznaczają wszyscy posiadacze tego typu bryły- nie trzeba biegać po schodach. Mniejsze jest więc prawdopodobieństwo upadku ze schodów (to zdanie jest tak głupie, że aż je zostawię!!!).

Druga sprawa to ta, o której również wcześniej pisałam. Wg niektórych dom parterowy jest tańszy w budowie. Być może w regionach, gdzie ceny działek nie są kosmiczne, rzeczywiście tak jest? Jeśli chodzi jednak o koszt samego budynku uważam, że dom z poddaszem jest tańszy w budowie.

Kolejną zaletą domu parterowego jest to, że jeśli zalejesz łazienkę na górze, nie będziesz miał problemów piętro niżej (a wiadomo, różnie bywa).

Dom parterowy buduje się szybciej (jedna kondygnacja). Często również rezygnuje się z budowy/wykonywania stropu dopracowując konstrukcję dachu tak, aby wyglądała po prostu ładnie. Dzięki temu obniża się koszty domu parterowego.

Dom parterowy czy dom z poddaszem?

Wybór jest oczywiście kwestią gustu. Ja, mieszkając co prawda dopiero miesiąc w naszym Modrzewiu wiem, że nie zamieniłabym go na żaden inny! Uważam, że jest rozpracowany optymalnie i chwała Bogu, że nie wprowadzaliśmy do projektu zmian.

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!