Anegdota, co to jest? Jak napisać dobrą anegdotę.


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Jednym, ze sposobów na prowadzenie fanpagea na facebooku, czy nawet samego bloga, jest dzielenie się ze swoimi czytelnikami krótkimi historiami. Uważam, że jest to jedna z najlepszych dróg w kierunku zjednania sobie sympatii „widza” i pozyskania stałych czytelników. Dzisiaj krótka instrukcja dla tych, którzy nie wiedzą jak napisać poczytną anegdotę oraz szybkie rozwianie wątpliwości pod zacnym tytułem- „anegdota, co to jest?”.

Anegdota, co to jest?

Według Słownika Języka Polskiego PWN anegdota to „krótkie zabawne opowiadanie zakończone pointą”. Czyli? Jest to śmieszna historyjka z życia, która (najlepiej jeśli) kończy się w nieoczekiwany/zaskakujący sposób.

Anegdota- co to? Jak napisać dobrą anegdotę.

Teraz się skup, gdyż zaczynam proces tłumaczenia, na czym polega pisanie anegdoty. A właściwie na czym polega robienie z wydarzeń zwykłych, niezwykłych historii, które niosą się w ogromnym i potężnym świecie internetu.

Najpierw jednak podam Ci wskazówki, które warto, abyś zapamiętał pisząc jakąkolwiek historię. Mają stać się one czymś w rodzaju schematu (którego warto /lecz nie trzeba/ się trzymać).

  1. Wprowadzenie- mocno rozwinięty opis rzeczywistości. Wprowadzenie ma być tłem dla Twojej historii.
  2. Rozwinięcie- opis wydarzeń, miejsca, które ma na celu „zwodzić” czytelnika do tego stopnia, by zaczął myśleć, że historia jest o czymś zupełnie innym niż się wydarzy (ja wiem, może  to odrobinę nie w porządku,  ale za  to jaka radocha na końcu).
  3. Punkt kulminacyjny- moment, w którym czytelnik czeka na zakończenie z myślą, że dokładnie wie, co znajdzie się w poincie.
  4. Zaskakująca pointa, zupełnie różna od tej, którą czytelnik widział oczyma własnej wyobraźni.

Anegdota, a środki stylistyczne

Anegdota, im bogatsza w wyszukane metafory i epitety, tym lepsza. Warto więc pobudzić swoją wyobraźnię i wybierać najbardziej soczyste środki stylistyczne, jakie tylko przychodzą nam do głowy.

Jak napisać dobrą anegdotę?

Otóż, jeśli chciałabyś nauczyć się pisać anegdoty razem ze mną (a wiedza moja jest taka, jakby…tajemna) możesz zapisać się do newslettera. Dzięki temu otrzymasz na swoją skrzynkę PIERWSZY przykład pt.: „jak napisać anegdotę”. Dodatkowo raz na jakiś czas dostaniesz maila z linkami do najnowszych tekstów na blogu dotyczących blogowania.


Może spodobać Ci się również:

Jak zdobyć followersów na Instagramie
Jak zaprosić do polubienia strony
Jak pisać dobre teksty na bloga
Zdanie pojedyncze, a zdanie złożone- czyli o tym, że długość ma znaczenie
Jak często publikować posty na facebooku

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!