Schody w domu- pomysł na schody wewnętrzne


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Jakiś czas temu stworzyłam artykuł „Klatka schodowa- aranżacje, praktyczne rozwiązania„, który cieszy się ogromną popularnością. Postanowiłam temat schodów „pociągnąć” i przekazać Wam pomysły na schody w domu. Tak naprawdę o efekcie, jaki „zrobi” klatka schodowa decyduje każdy detal- stopnie, podstopnice, barierki oraz światła.

Schody wewnętrzne- drewniane

Mamy dwie opcje. Możemy na etapie stawiania domu stworzyć schody wylewane i „obkładać” je później drewnem i innymi materiałami, albo zostawić miejsce na wolnostojące schody drewniane. Co lepsze? Kwestia gustu, ponieważ  jeżeli o koszty chodzi- są porównywalne (u nas z wycen wyszło około 500 zł  różnicy).

Jakie drewno na schody w domu?

Najpopularniejsze drewno to dąb, jesion (na który my się zdecydowaliśmy) oraz drewno egzotyczne. Stolarz tłumaczył nam, aby spośród wszystkich gatunków drewna unikać przede wszystkim sosny (jest miękka) oraz buku (chłonie wilgoć, przez co wykazuje skłonność do pęcznienia i odkształceń).

Schody w domu- z czego podstopnice na schody wewnętrzne?

Jeśli zdecydujemy się na schody murowane, możemy całe obić je drewnem, lub z drewna zrobić same stopnie. Nasuwa się wtedy pytanie- z czego zrobić podstopnice na schody wewnętrzne? Rozwiązań jest kilka, a chodzi  o to, aby było praktycznie. Wiadomo- podstopnice łatwo się brudzą.

Płytki ceramiczne

Jedna z architektów wnętrz, z którą mieliśmy do czynienia, doradziła, aby płytki, które mamy na podłodze w kuchni i wiatrołapie położyć również na podstopnicach. I choć pierwotnie byłam do tego  pomysłu nastawiona sceptycznie, to po wykonaniu schodów jestem zachwycona. Nasze płytki  są betonopodobne i kapitalnie zgrywają się z fugą, jakiej użyliśmy do cegły na ścianie.

Mleczna szyba

Podobno świetnie wygląda, gdy jest dodatkowo podświetlana. O tym rozwiązaniu dowiedziałam się na grupie „Budowa Domu”.

Biała płyta MDF

To inspiracja dla osób, którym zależy na białych schodach. Malowanie podstopnic farbą wydaje się być kiepskim pomysłem. Jest to rozwiązanie mało praktyczne. Z płytą MDF nie ma problemu, łatwo utrzymać ją w czystości.

Cegła/kamień

Tego typu podstopnice widziałam na homebooku. Wyczytałam natomiast, że dopiero posiadając takie rozwiązanie zdajemy sobie sprawę,  jak często zahaczamy końcami palców o podstopnice- ponoć szybko niszczą się czubki kapci, czy zadzierają rajstopy.

Drewno

Wspomniałam na początku, ale powtórzę. Można całe schody obić drewnem. Po prostu. Najprostsze rozwiązanie, choć do najtańszych nie należy.

Schody w domu- z czego barierki na schody wewnętrzne?

Rozwiązań również jest kilka. Należy pamiętać o jednej, istotnej rzeczy- barierki muszą pasować do samych schodów oraz wystroju wnętrza. Barierka najczęściej jest elementem nadającym charakter klatce schodowej. Jest również bardzo ważnym elementem schodów wewnętrznych patrząc pod kątem bezpieczeństwa.

Drewniane

Drewniane barierki są masywne i ciężkie (i chodzi o styl, nie o ich masę). Będą pasowały do wnętrz klasycznych, czy w stylu góralskim.

Spawane/metalowe

Na spawane zdecydowaliśmy się my. Będą czarne, malowane proszkowo. Do tego w taki sam sposób wykonamy nogi stołów. Ten typ wykończenia, z racji swojej mniejszej masywności, nadaje wnętrzom lekkości.

Szkło

Pięknie wygląda…kiedy jest czyste. A sami doskonale wiemy, jak palcują się szyby. Rozwiązanie dobre dla bezdzietnych lub lubiących ekstremalnie częste bieganie ze szmatką i płynem.

Schody wewnętrzne- jak  szerokie powinny być schody w domu?

U nas szerokość stopnia schodów wynosi 80 cm (czyli szerokość całych schodów to 1,6 m). Będą tacy, który uznają, że to za mało. W naszym małym domu (Modrzew 1) na szersze schody nie było szans. Musielibyśmy poświęcić kawałek salonu, co nie było nam na rękę. Jeśli  miałabym podać optymalną szerokość stopni schodów- byłby to 1 m (czyli szerokość całych schodów- 2m). Każdy wielkość schodów powinien dostosować do: swoich wymagań, gabarytów domu oraz swoich osobistych gabarytów (nie wiem, co będzie za parę lat, ale na ten moment my jesteśmy raczej…drobni, więc na tych 80 cm nawet jesteśmy w stanie się wyminąć).

Jakie oświetlenie na schodach?

Jeśli chodzi o naturalne doświetlenie schodów mam uwagę do projektu Modrzew 1. Okno na klatce schodowej jest bardzo wysoko (okno dachowe) i nie mam zielonego pojęcia jak będę to okno czyściła…  Jeśli i w Waszym projekcie okno jest trudno dostępne, zastanówcie się nad alternatywnym rozwiązaniem.

Bardzo często oświetlenie na klatce schodowej umieszcza się przy stopniach (u nas co trzeci stopień). Można również pokusić się o centralną lampę z góry.

Z mojej strony to tyle, jeśli chodzi  o schody wewnętrzne. Ciekawa jestem, jakie masz uwagi w związku z tematem: „schody w domu”. Czekam na komentarz.

P.S.: Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych stolarzy od schodów, więc osobom z małopolski możemy ich z czystym sercem polecić. Numer telefonu wysyłam na maila.

Zobacz koniecznie naszą realizację schodów!!!

Wysoka klatka schodowa- jak zrealizowaliśmy nasz pomysł

Mogą spodobać Ci się również:

Jak wybrać projekt domu
Jak optycznie powiększyć przestrzeń
Klatka schodowa- aranżacje
Białe meble kuchenne
Drewniana podłoga za mniejsze pieniądze
Na czym zaoszczędzić budując dom

Zdjęcie homebook.pl
Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!