Na czym można zaoszczędzić budując dom


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Parę pomysłów dotyczących tego, na czym można zaoszczędzić budując dom, podałam w poprzednim wpisie z tej kategorii: KLIK. Nie będę się powtarzała, zajrzyjcie tam koniecznie. Dzisiaj natomiast dawka kolejnych, wartych zapamiętania, wskazówek. I nie będzie tylko o oszczędzaniu finansowym. Będzie o mądrym zarządzaniu budżetem przy budowie domu i o tym, że czasem warto zapłacić fachowcom.

1. Budowa domu.

Zdecydowaliśmy się na wynajęcie ekipy budowlanej. Dlaczego? Ano dlatego, że:

  • Ekipa posiada cały osprzęt (chodzi o betoniarkę, ewentualnie koparkę i wszystko, co potrzebne). My, na stanie posiadamy jedynie łopatę, dlatego cały sprzęt musielibyśmy wypożyczyć (i za niego zapłacić).
  • Nie znamy się na budowlance i zdecydowanie wolimy zarabiać na tym, co potrafimy i zapłacić ekipie budowlanej za wykonanie tej trudnej pracy.
  • Ekipa ma potężne zniżki na materiały budowlane. Na tyle duże, że my nigdzie, ale to absolutnie nigdzie nie dostalibyśmy takich upustów.

Wybraliśmy ekipę budowlaną z polecenia. Uważam, że tylko w taki sposób należy wybierać fachowców.

Należy pamiętać, aby nigdy nie wpłacać zaliczek! Można płacić ekipie po poszczególnych etapach budowy. Ale nigdy przed rozpoczęciem robót. Należy pamiętać również o podpisywaniu umowy.

2. Co jest tanie to jest drogie.

Nie o to chodzi, aby wybierać najtańsze materiały, najtańsze płytki, czy najtańszą ceramikę. Jestem zdania, że wszystko, co tanie, ostatecznie dużo nas kosztuje. Chodzi więc o to, aby umiejętnie szukać tego, co się nam podoba/co jest wysokiej jakości, w jak najlepszej cenie. Przykład? Kupowaliśmy umywalkę. W jednym ze sklepów stacjonarnych ta właśnie umywalka kosztowała 550 zł. Po przewertowaniu internetu, wszystkich porównywarek cen, trafiliśmy na tę samą umywalkę w cenie 385 zł (z darmową wysyłką). Drugi przykład. Bateria do kuchni, w której jestem absolutnie zakochana, we wspomnianym sklepie kosztuje 1560 zł. Ja znalazłam ją wczoraj za 790 zł. Prawie dwa razy taniej! Warto więc szukać, sprawdzać i porównywać.

Absolutnie nie można oszczędzać na materiałach, które posłużą do stworzenia całej konstrukcji domu. O ile panele podłogowe można za parę lat wymienić, o tyle wymiana ściany, czy więźby dachowej to już ogromny problemem.

3. Elewacja.

Jeśli docieplamy dom warto  od razu „zrobić kolor”. Dlaczego? Ponieważ ponowne wypożyczanie rusztowania i jego rozkładanie znacząco zwiększa koszty inwestycji. W takim wypadku elewację należy robić po wszystkich robotach ziemnych- aby jej nie pobrudzić.

4. Fachowiec fachowcowi nierówny.

Tutaj kierujemy się również poleceniami innych. Należy pamiętać, że rzetelny i dobrze wykonujący swoją pracę glazurnik nie bierze za tzw. robociznę 20 zł/godzinę… Więc jeśli ktoś zaoferuję Wam taką stawkę, trzeba przemyśleć to dwukrotnie.

Zawsze warto ocenić, w jaki sposób fachowiec wykonuje swoją pracę. Luby, osobiście jeździł po budowach, w których swoje realizacje pokazywały mu poszczególne ekipy od tynków,  wylewek, czy płytek. W ten sposób oceniał jakoś wykonywanych przez nich usług i na podstawie swoich obserwacji wybierał fachowców.

5. Piwnica.

Budowę piwnicy powinno się przemyśleć wielokrotnie. Jest to bowiem najdroższe „piętro” w całym budowanym domu. Wielu mówi, że jest to niepotrzebne ładowanie pieniędzy w ziemię. Ja również tak uważam. My, wybierając projekt, nie znaleźliśmy ani jednego rozsądnego (dla nas) argumentu, aby tę piwnicę mieć. Co innego, gdy ktoś ma w planach chociażby uprawę ziemniaków- jest to doskonałe miejsce do ich przechowywania.

Na czym można zaoszczędzić budując dom

Jeśli rzeczywiście ktoś chciałby wyeliminować niepotrzebne koszty w trakcie budowy domu, warto wziąć sobie do serca te wskazówki. Przede wszystkim jednak należy w „oszczędny” sposób podejść do wyboru projektu domu (zapraszam jeszcze raz do tego wpisu KLIK)- zdecydować się na dom w formie prostej bryły, dwuspadowy dach czy wybrać dom o mniejszej powierzchni. Oszczędność to również niewkopanie się z „fachowcami”- każdą decyzję należy podejmować z głową.

Wyposażenie kuchni- lista PDF

Jak wybrać projekt domu

Klatka schodowa- praktyczne rozwiązania

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!