Na czym można zaoszczędzić budując dom


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Parę pomysłów dotyczących tego, na czym można zaoszczędzić budując dom, podałam w poprzednim wpisie z tej kategorii: KLIK. Nie będę się powtarzała, zajrzyjcie tam koniecznie. Dzisiaj natomiast dawka kolejnych, wartych zapamiętania, wskazówek. I nie będzie tylko o oszczędzaniu finansowym. Będzie o mądrym zarządzaniu budżetem przy budowie domu i o tym, że czasem warto zapłacić fachowcom.

1. Budowa domu.

Zdecydowaliśmy się na wynajęcie ekipy budowlanej. Dlaczego? Ano dlatego, że:

  • Ekipa posiada cały osprzęt (chodzi o betoniarkę, ewentualnie koparkę i wszystko, co potrzebne). My, na stanie posiadamy jedynie łopatę, dlatego cały sprzęt musielibyśmy wypożyczyć (i za niego zapłacić).
  • Nie znamy się na budowlance i zdecydowanie wolimy zarabiać na tym, co potrafimy i zapłacić ekipie budowlanej za wykonanie tej trudnej pracy.
  • Ekipa ma potężne zniżki na materiały budowlane. Na tyle duże, że my nigdzie, ale to absolutnie nigdzie nie dostalibyśmy takich upustów.

Wybraliśmy ekipę budowlaną z polecenia. Uważam, że tylko w taki sposób należy wybierać fachowców.

Należy pamiętać, aby nigdy nie wpłacać zaliczek! Można płacić ekipie po poszczególnych etapach budowy. Ale nigdy przed rozpoczęciem robót. Należy pamiętać również o podpisywaniu umowy.

2. Co jest tanie to jest drogie.

Nie o to chodzi, aby wybierać najtańsze materiały, najtańsze płytki, czy najtańszą ceramikę. Jestem zdania, że wszystko, co tanie, ostatecznie dużo nas kosztuje. Chodzi więc o to, aby umiejętnie szukać tego, co się nam podoba/co jest wysokiej jakości, w jak najlepszej cenie. Przykład? Kupowaliśmy umywalkę. W jednym ze sklepów stacjonarnych ta właśnie umywalka kosztowała 550 zł. Po przewertowaniu internetu, wszystkich porównywarek cen, trafiliśmy na tę samą umywalkę w cenie 385 zł (z darmową wysyłką). Drugi przykład. Bateria do kuchni, w której jestem absolutnie zakochana, we wspomnianym sklepie kosztuje 1560 zł. Ja znalazłam ją wczoraj za 790 zł. Prawie dwa razy taniej! Warto więc szukać, sprawdzać i porównywać.

Absolutnie nie można oszczędzać na materiałach, które posłużą do stworzenia całej konstrukcji domu. O ile panele podłogowe można za parę lat wymienić, o tyle wymiana ściany, czy więźby dachowej to już ogromny problemem.

3. Elewacja.

Jeśli docieplamy dom warto  od razu „zrobić kolor”. Dlaczego? Ponieważ ponowne wypożyczanie rusztowania i jego rozkładanie znacząco zwiększa koszty inwestycji. W takim wypadku elewację należy robić po wszystkich robotach ziemnych- aby jej nie pobrudzić.

4. Fachowiec fachowcowi nierówny.

Tutaj kierujemy się również poleceniami innych. Należy pamiętać, że rzetelny i dobrze wykonujący swoją pracę glazurnik nie bierze za tzw. robociznę 20 zł/godzinę… Więc jeśli ktoś zaoferuję Wam taką stawkę, trzeba przemyśleć to dwukrotnie.

Zawsze warto ocenić, w jaki sposób fachowiec wykonuje swoją pracę. Luby, osobiście jeździł po budowach, w których swoje realizacje pokazywały mu poszczególne ekipy od tynków,  wylewek, czy płytek. W ten sposób oceniał jakoś wykonywanych przez nich usług i na podstawie swoich obserwacji wybierał fachowców.

5. Piwnica.

Budowę piwnicy powinno się przemyśleć wielokrotnie. Jest to bowiem najdroższe „piętro” w całym budowanym domu. Wielu mówi, że jest to niepotrzebne ładowanie pieniędzy w ziemię. Ja również tak uważam. My, wybierając projekt, nie znaleźliśmy ani jednego rozsądnego (dla nas) argumentu, aby tę piwnicę mieć. Co innego, gdy ktoś ma w planach chociażby uprawę ziemniaków- jest to doskonałe miejsce do ich przechowywania.

Na czym można zaoszczędzić budując dom

Jeśli rzeczywiście ktoś chciałby wyeliminować niepotrzebne koszty w trakcie budowy domu, warto wziąć sobie do serca te wskazówki. Przede wszystkim jednak należy w „oszczędny” sposób podejść do wyboru projektu domu (zapraszam jeszcze raz do tego wpisu KLIK)- zdecydować się na dom w formie prostej bryły, dwuspadowy dach czy wybrać dom o mniejszej powierzchni. Oszczędność to również niewkopanie się z „fachowcami”- każdą decyzję należy podejmować z głową.

Wyposażenie kuchni- lista PDF

Jak wybrać projekt domu

Klatka schodowa- praktyczne rozwiązania

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!