Klatka schodowa aranżacje- praktyczne rozwiązania


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Do budowy domu, jak już pewnie zauważyliście, staram się podchodzić praktycznie i oszczędnie (i nie chodzi o wybieranie najtańszych rozwiązań, a o budowanie i urządzanie na lata- już sam wybór projektu domu zaważy na naszych późniejszych wydatkach- KLIK i KLIK). Postanowiłam więc stworzyć cykl wpisów wieńczących moje kilkumiesięczne wertowanie wszelakiej literatury wnętrzarskiej i podzielić się z Wami tym, czego się dowiedziałam i czego się nauczyłam. Zaczynamy! Dzisiaj miejsce, gdzie najczęściej dotykamy ścian- klatka schodowa.

Klatka schodowa

Snując w głowie plany dotyczące wykończenia mojego przyszłego domu od początku trzymałam się jednej, bardzo istotnej rzeczy. Mianowicie. Ściany na klatce schodowej (i innych najbardziej narażonych na zabrudzenia miejscach) muszą zostać czymś wyłożone. W innym wypadku rok w rok musiałabym malować (no dobra…nie ja, tylko Luby :-P) ściany brudne od śladów palców. I o ile rzeczywiście istnieją farby świetnie nadające się do mycia, o tyle na białej farbie (a ja innego koloru ścian nie lubię- kwestia gustu oczywiście), nieważne jak bardzo zmywalnej- ślady palców pozostaną. Aby więc ułatwić sobie moje przyszłe życie postanowiłam, że nie będziemy malować klatki schodowej.

Klatka schodowa aranżacje. Cegła- my love!

Znalazłam w internecie przykładowe projekty. Porównałam. Oceniłam. I… zakochałam się w cegle. Z mocnym postanowieniem znalezienia idealnego surowca ścianowego udałam się do jednego z wielkich marketów budowlanych. Jakież było moje rozczarowanie, gdy okazało się, że wszystkie rodzaje cegły były… odlewane, sztuczne i… po prostu brzydkie. Mnie chodziło o prawdziwą cegłę. Taką, jaką można zobaczyć na starym domu albo kościele. Miejscami ukruszoną. Nierówną, chropowatą, z białymi wykwitami. Jednym słowem- nadającą klimat. Wróciłam więc z obchodów i zaczęłam szperać w internecie. Znalazłam. Cena jednak odstraszała. Od 110 zł za metr kwadratowy, na dodatek nie mogłam się doprosić o lepsze zdjęcia.

– Chyba oszalałaś! My potrzebujemy tej cegły 60 metrów.

Kiedy Luby poczuł dreszczyk emocji związany z brakiem możliwości przeznaczenia takich funduszy na to, co tak bardzo chcieliśmy mieć, zaczął szukać. A kiedy Luby zaczyna szukać- zawsze znajduje (w przeciwieństwie do mnie). I rzeczywiście. Trafił na ogłoszenie pana, który zajmował się rozbiórką starego domu i pociął cegłę, z której ten dom był zbudowany.

– Dzwoniłem. Popatrz. Przysłał super zdjęcia. Piękna! Idealna. Warstwa licowa! 40 zł/mkw.

Tym sposobem, w cenie ohydnego substytutu cegły w lerła merlę, mamy cegłę dokładnie taką, o jaką nam chodziło. Jedynym minusem jest to, że musimy ją sami położyć- cegiełka po cegiełce. Co prawda trochę  mnie to przeraża, ale damy radę! Także, jeśli chcecie zakupić prawdziwą cegłę, szukajcie właśnie takich ogłoszeń.

EDIT: Klikając w poniższy link możesz zobaczyć jak wygląda nasza klatka schodowa!

Wysoka klatka schodowa- jak zrealizowaliśmy nasz pomysł

Co jeszcze na klatkę schodową? Płyty GRC

Można powiedzieć- mój konik. Pisałam pracę inżynierską dotyczącą procesu ich produkcji. Jest to beton architektoniczny- cienkie płyty wzmacniane włóknem szklanym. Są lekkie i nie obciążają konstrukcji. Idealne rozwiązanie dla zwolenników loftowego, surowego stylu. Można znaleźć płyty montowane w sposób niewidoczny (z zakrytymi mocowaniami) oraz płyty z widocznymi mocowaniami- zakrywanymi odpowiednio dobranymi zaślepkami. Dostępne są w odcieniach szarości. Mają również różną strukturę, którą wybieramy według upodobań. Cena zależy od wymiaru płyty oraz jej grubości, ale średnio za gabaryt 120x60x2 cm zapłacimy około 90 zł. Są również płyty grubsze (np. 7 mm).  Nie uważam jednak, aby istniała konieczność montowania tak grubych płyt wewnątrz domu, gdzie nie będą narażone na czynniki atmosferyczne.

Kamień

Klatka schodowa może zostać również wyłożona kamieniem ozdobnym.  Dostępne są przeróżne warianty kolorystyczne. Jest to jednak ciężki surowiec. I nie chodzi o jego masę, a o charakter jaki nadaje wnętrzu. Nie będzie pewnie pasował w domu aranżowanym w sposób lekki (wiecie, o co mi chodzi, prawda?!). Jednak kamień, jako surowiec naturalny, uchodzi za szlachetny- nadaje więc wnętrzu właśnie takiego klimatu.  Można, a jego pomocą, stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje.

Struktura stworzona pędzlem

Istnieje sposób malowania ścian w taki sposób, aby stworzyć na nich specyficzną strukturę. Cała ściana przypomina wtedy obraz malowany farbami olejnymi. Mamy tutaj do czynienia z tworzeniem warstw, które w różny sposób odbijają światło. Na takiej ścianie w o wiele mniejszym stopniu widoczne są zabrudzenia.

Oczywiście należy o takie ściany odpowiednio dbać. Odkurzać. W zależności od rodzaju materiału możliwe jest nałożenie impregnatu. Zapobiegnie on przywieraniu brudu i ułatwi czyszczenie. Klatka schodowa jest jednym z miejsc, w którym najczęściej pozostawiamy ślady naszych dłoni. Warto mieć więc na ścianach coś, co nie eksponuje naszych linii papilarnych po paru tygodniach 🙂

Klatka schodowa- tapety wszelakie

Absolutnym i niepodważalnym hitem są tapety.  Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Klikając w poniższe zdjęcia zostaniecie przekierowani na stronę tapet- w których osobiście jestem totalnie zakochana!

Tapety 3d (KLIK)

Tapety Vintage (KLIK)

Tapety nowoczesne (KLIK)

Tapety z motywem roślinnym (KLIK)


Zajrzyj również tutaj i przeczytaj, jak wykonać schody w domu.

Mogą Ci się spodobać:

Wyposażenie kuchni- lista PDF

Na czym można zaoszczędzić budując dom

Jak wybrać projekt domu

Jak optycznie powiększyć przestrzeń

Źródło zdjęć: homebook.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!