Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem- poradnik


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Przygotowałam dla Was dzisiaj krótki tekst dotyczący tego, jak zrobić ładne zdjęcie telefonem komórkowym. Dlaczego telefonem komórkowym? Bo tak naprawdę, to właśnie telefon, a nie aparat mamy zawsze pod ręką. Warto więc mieć jakiekolwiek pojęcie o tym, jak wykorzystać potencjał tego sprzętu. Napiszę Wam, jak zrobić ładne zdjęcie telefonem oraz jak je obrobić. Okazuje się bowiem, że nie ma nic prostszego i nawet fotograficzny laik będzie w stanie poradzić sobie w tym temacie. Będzie to tekst bardzo przydatny dla tych, którzy chcieliby dopieścić swój profil na Instagramie.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem?

Jest parę czynników, które będą decydowały o jakości wykonywanych zdjęć. Postaram się je pokrótce opisać i scharakteryzować.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Światło

Według mnie jest ono najważniejsze. Musimy pamiętać, że nie może być zbyt ostre (zdjęcia wykonywane w ostrym słońcu są najzwyczajniej w świecie prześwietlone). Najlepsze jest tzw. słońce za chmurką. Lampa błyskowa powinna być zawsze wyłączona. Zdjęcia z lampą błyskową charakteryzują się specyficznymi prześwietleniami oraz ostrymi rysami… No dobra, nie wiem jak Ci to wytłumaczyć, ale jestem pewna, że widząc dwa zdjęcia odróżnisz, które było robione z lampą, a które bez. I stwierdzisz, że to bez lampy jest zdecydowanie bardziej naturalne.

Jeśli robimy zdjęcia na zewnątrz, sprawę mamy ułatwioną. Słońce za chmurką, lub jasny cień będą najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zamierzamy fotografować w pomieszczeniu, warto obiekt ustawić w miejscu, do którego najlepiej dociera światło (przybliżamy obiekt do okna/drzwi balkonowych). Światło to pierwszy krok do tego, aby zrobić ładne zdjęcie telefonem.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Kadrowanie

Większość smartfonów daje możliwość podglądu siatki stworzonej z czterech linii dzielących kadr na równe części. Najlepiej, aby obiekt, któremu chcemy robić zdjęcie znalazł się w miejscu przecięcia tych linii. Jest to sposób kompozycji „najbezpieczniejszy”. Natomiast pozornie najprostszy i najchętniej wybierany sposób ustawienia obiektu- centralny, jest tak naprawdę najtrudniejszy. Trzeba się nieźle nagimnastykować, aby „zdjęcie centralne” wyglądało dobrze.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Kompozycja.

Kompozycja na zdjęciu może być otwarta- przedmioty/obiekty zostają ucięte i ich fragmenty znajdują się poza kadrem, oraz zamknięta- obiekty w całości pokazane są na zdjęciu. Która z tych kompozycji jest trudniejsza? Według mnie zamknięta. Musimy w jej przypadku pamiętać o zachowaniu np. symetryczności. Generalnie, zdjęcia z kompozycją zamkniętą muszą być „poukładane”. Kompozycja otwarta pozwala na bałagan 😉

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Perspektywa

Najprostsza, najzwyklejsza to perspektywa polegająca na trzymaniu aparatu prosto i robieniu zdjęcia obiektowi znajdującemu się na wprost.

Największą popularnością cieszą się zdjęcia robione z perspektywy ptaka, czyli zdjęcia z góry. Najczęściej pstrykane w celu ukazania zgrabnych nóg właścicielki tychże nóg na pięknej białej pościeli (jeśli będziecie się kiedyś zastanawiać, jak zrobić takie zdjęcie, mam małą podpowiedź. Przypuszczam, że tylko szaleńcy balansują z telefonem/aparatem na miękkim materacu, by uchwycić ten doskonały moment. Drabina też nie zawsze jest pod ręką. Wystarczy wtedy kołdrę rozłożyć na podłodze i w ten sposób zrobić zdjęcie.)

Kolejną perspektywą jest perspektywa żabia– zdjęcia robione z dołu. O ile ten typ fotografowania sprawdza się w przypadku takich obiektów jak wysokie drzewa, budynki, o tyle niezbyt korzystnie z tej perspektywy wygląda na zdjęciu obiekt-człowiek.

Jeśli robimy zdjęcia dzieciom, najlepiej sprawdzi się perspektywa psia. Musimy wtedy klęknąć/kucnąć/zniżyć się w inny sposób i robić zdjęcia obiektowi znajdującemu się przed nami, trzymając telefon prosto.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Tło

Chodzi przede wszystkim o to, aby nasz główny obiekt nie został przyćmiony miotłą lub nocnikiem za plecami. Zdjęcie możemy robić na tle białej ściany, na tle lasu, na tle jednolitych budynków, ściany z kamienia, marmuru – generalnie chodzi o to, aby tło było spokojne i stonowane. Dlaczego? Telefonem nie jesteśmy w stanie uzyskać głębi ostrości (rozmycia tła) na tyle, aby ukryć to, co jest za nami. Dlatego warto „uspokoić” całą otoczkę na zdjęciu i tym samym wyeksponować obiekt główny.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Zoomowi mówię NIE

Korzystając z cyfrowego zoomu tracisz na jakości zdjęcia. O wiele lepiej zbliżyć się do obiektu.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Piony i poziomy

Pamiętaj, bardzo ważne jest, aby to, co pionowe w rzeczywistości pozostało pionowe na zdjęciu oraz to, co poziome, aby pozostało poziome. Jeśli fotografujemy rozłożyste łąki na równinach warto, aby były one idealnie poziome, zachowując tym samym poziom horyzontu. Podobnie z robieniem zdjęć oceanom i morzom.

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem? Selfie- zmora

Aparat z przodu komórki zawsze daje nam zdjęcia gorszej jakości. Jeśli masz taką możliwość, daj swoją machinę smart osobie trzeciej, która zrobi Ci fajne zdjęcia telefonem. Nie jestem również przekonana do trybu „upiększania twarzy”…

To byłoby na tyle jeśli chodzi o to, jak robić fajne zdjęcia telefonem. Teraz podpowiem Ci, jak sprytnie obrabiać je bez konieczności zgrywania ich na dysk- czyli jak obrabiać zdjęcia z poziomu smartfona.

Instagram- jak obrabiać zdjęcia na komórce

Nie wiem jak Ty, ale ja do niedawna nie miałam zielonego pojęcia, jak ogromne możliwości daje Instagram. Jest to nie tylko aplikacja do publikowania zdjęć, ale również program do ich obróbki. Chciałabym pokazać Ci, jak wykorzystać funkcje tego cudeńka i wycisnąć z naszych zdjęć jak najwięcej.

Jako, że mówimy tutaj  o zdjęciach robionych telefonem, zakładam, że nie posiadamy/nie korzystamy z żadnych dodatkowych wspomagaczy (lampy i inne). Sam telefon. Przeniosę Cię teraz do tekstu dotyczącego tego, jak obrabiać zdjęcia w Instagramie.

JAK OBRABIAĆ ZDJĘCIA NA INSTAGRAMIE

Czy da się zrobić ładne zdjęcie telefonem?

Myślę, że tak. Jeśli się postaramy jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę super efekt. Wspomnę jedynie, że nie tylko Instagram daje możliwość obróbki zdjęć z poziomu telefonu i jest bardzo intuicyjny. Sklep Googla prawdopodobnie pęka w szwach od tego typu aplikacji.  Nie wiem jaka część z nich jest darmowa, a jak płatna. Jeśli dysponujecie nazwami wartych polecenia aplikacji, czekam na Wasze propozycje w  komentarzach. Chciałam w tym tekście napisać co nieco o prowadzeniu konta na Instagramie, ale przygotuję dla Was oddzielny tekst w tej materii.

Mogą spodobać Ci się również:

Jak zdobyć followersów na Instagramie
Jak zwiększyć ruch na blogu
Jak prowadzić fanpage na facebooku
Budowanie marki
Nazwa firmy, nazwa bloga- jak stworzyć
Jak pisać dobre teksty na bloga

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!