Flat lay, czyli zdjęcia z perspektywy z lotu ptaka


Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!

Co jakiś czas przygotowuję kolejne teksty związane z prowadzeniem konta na Instagramie. Głównie przez wzgląd na to, że coraz więcej czasu poświęcam temuż właśnie Social Medium. Dzisiaj postanowiłam napisać co nieco z flat lay, czyli o zdjęciach robionych z perspektywy ptasiej (z perspektywy z lotu ptaka). Jest to jeden z niesamowicie popularnych od lat trendów w fotografii, który daje ogromne pole do popisu. Tak więc dzisiaj flat lay, czyli zdjęcia z perspektywy z lotu ptaka.

Flat lay- dlaczego tak dobre?

Aby robić dobre zdjęcia z perspektywy ptasiej nie musisz mieć białego domu, białych ścian, pięknych obrazów… Wystarczy Ci kawałek podłogi, brystolu, pościeli, koca, kocyka, ścierki, stołu, a nawet kawałek starej deski, czy trawnika. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Flat lay- co jest ważne?

Dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za wieloma wpisami, znajduje się tekst o tym, jak zrobić ładne zdjęcie telefonem komórkowym. Nie będę się powtarzała. Napisałam tam mnóstwo przydatnych wskazówek, dlatego zapraszam Cię tam. Dowiesz się m. in. jak ogromną rolę w robieniu zdjęć odgrywa światło, czy chociażby kompozycja (otwarta, zamknięta)

Jak zrobić ładne zdjęcie telefonem- poradnik

Flat lay- przydatne wskazówki

Po pierwsze, wykorzystaj dobro natury- rób zdjęcia przy świetle dziennym. Warto robić zdjęcia przy oknie tarasowym (balkonowym). Choć sama raczej zajmuję się fotografią dzieci, czy krajobrazów (i tutaj światło dziennie odgrywa równie dużą rolę), to kiedy już zależy mi na naprawdę dobrym zdjęciu z perspektywy z lotu ptaka, ustawiam na podłodze tło, na tle rozkładam gadżety,  które chcę sfotografować i jadę z koksem. Jeśli zastanawiasz się, skąd brać ładne tła do zdjęć, podpowiem Ci, że świetnie sprawdzają się koce, brystole, prześcieradła, ale także tła zakupione na allegro, czy innym portalu. Jest ich mnóstwo, poszperaj. Znajdziesz w świetnych cenach tła imitujące rustykalne stoły, trawniki, deski i wiele wiele innych. Pamiętaj, im lepiej zadbasz o szczegóły w czasie robienia zdjęć, tym mniej namęczysz się w czasie obróbki.

Flat lay- z krzesłem za pan brat

Zamiast wyginać się na wszystkie strony, unosić ręce wysoko ku górze, wyjdź na krzesło. Przyjrzyj się dokładnie fotografowanemu obiektowi, zachowaj układ, o jaki Ci chodziło. Dzięki zastosowaniu „podwyższenia” o wiele łatwiej o odpowiednią stabilizację obrazu.

Flat lay- obróbka

Kiedy już zdjęcie gotowe, warto poddać je obróbce. Poprawić kontrast, wyostrzyć kolory. Pierwszą aplikacją, która pozwala na obróbkę zdjęcia, jest sam Instagram. Ma on wbudowane filtry, których parametry można dowolnie modyfikować. O tym, w jaki sposób obrabiać zdjęcia za pomocą Instagrama pisałam tutaj:

Program do obróbki zdjęć na telefonie.

Aktualnie, na moim Instagramie, zamieszczam zdjęcia obrabianie przy użyciu programu VSCO . Jest genialny, rewelacyjny i jestem w nim absolutnie zakochana. Uwielbiam zdjęcia w stylu vintage/retro, choć nie tylko ten efekt można dzięki tej aplikacji uzyskać. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają zdjęcia obrabiane we wspomnianym programie, zobacz koniecznie mój Instagram:

Oraz zajrzyj do tekstu, w którym krok po kroku pokazałam, jak obrabia się zdjęcia w aplikacji VSCO.

Obrabianie zdjęć na telefonie bez utraty jakości

Flat lay- zdjęcia łóżkowe

Bardzo popularne, zwłaszcza na profilach kobiecych, są zdjęcia na łóżku, z widocznymi zgrabnymi nogami, pyszną i piękną kawą na pięknej desce, z książką w ręku i w ulubionych wełnianych skarpetach. Jeśli koniecznie chcesz takie zdjęcie, aby ułatwić sobie pracę, połóż kołdrę na podłodze. Po pierwsze, ułatwisz sobie (a właściwie fotografowi) pracę zmniejszają konieczną wysokość. Po drugie, zamiast z drabiny, czy #niedajBoże balansowania na łóżku, będziesz mógł po prostu skorzystać z wspomnianego wcześniej krzesła.

Flat lay- minimalizm czy barok

Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Świetnie sprawdzają się zarówno zdjęcia z przepychem i mnogością elementów, jak i zdjęcia minimalistyczne. W moim odczuciu zasada jest jednak taka- jeśli chcesz zwrócić uwagę na jeden element/produkt/szczegół, zdjęcie w stylu barokowym nie pozwoli Ci go wyeksponować. A jeśli już decydujesz się na zdjęcie z  przepychem, pamiętaj o tym, aby nie dodawać do zdjęcia miliona znaczników, a jeden- odnoszący się właśnie do tego konkretnego elementu, na którym Ci zależy.

Flat lay- o czym pamiętać?

Wbrew pozorom, zdjęcia z perspektywy ptasiej są bardzo trudne. Kompozycja, nawet otwarta i niesymetryczna, musi być naprawdę dobrze przemyślana. Trzeba także zadbać o to, aby zdjęcie „grało” pod względem kolorystycznym. Najlepiej uczyć się od innych, dlatego koniecznie znajdź na Instagramie konta „trudniące się”w tego typu fotografii i ucz się od mistrzów!

Może spodobać Ci się również:

Jak prowadzić profil firmowy
Insta Stories- co to jest
Jak oglądać Insta Stories

Chodź na Instagram!
Udostępnij na Facebooku!


Chcesz znaleźć pracę, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?

...i bądź lepsza od innych kandydatów!

Instrukcja, jak skutecznie apikować o pracę

Cześć! Jestem Monika i piszę bloga. Zostań ze mną- razem raźniej!